Dzień 1: Leżajsk, Grodno
Bardzo wcześnie rano spotkamy się na parkingu parafialnym, skąd udamy się w kierunku granicy polsko-białoruskiej. Po południu dotrzemy do przejścia granicznego w Kuźnicy-Białostockiej, gdzie przekroczymy granicę oraz poddamy się odprawie paszportowo-celnej. Wieczorem przyjedziemy do hotelu na obiadokolację i nocleg w Grodnie.
Dzień 2: Grodno
Po śniadaniu przejedziemy do Grodna - miasta katedr, zamków i pałaców królewskich. Zobaczymy Górę Zamkową, gdzie wznosi się ”Stary Zamek” będący XVI w. rezydencją króla Stefana Batorego oraz wybudowany w połowie XVIII w. ”Nowy Zamek” – miejsce posiedzeń sejmów generalnych Rzeczypospolitej (miejsce podpisania II i III rozbioru Polski oraz miejsce śmierci króla Poniatowskiego). Następnie udamy się na rynek, gdzie znajduje się wspaniała barokowa Bazylika Katedralna, słynąca z maleńkiej ikony Matki Bożej Kongregackiej, zobaczymy również barokowy kościół Bernardynów, urokliwy klasztor Franciszkanów, średniowieczną cerkiew Św. Borysa i Gleba, Synagogę, Sobór Opieki Matki Bożej oraz muzeum Elizy Orzeszkowej. Jeżeli pogoda pozwoli, po południu udamy się w sentymentalna podróż do Bohatyrowiczów na grób Jana i Cecylii, bohaterów „Nad Niemnem” oraz mogiłę powstańców styczniowych. Wieczorem obiadokolacja i nocleg.
Dzień 3: Stare Wasiliszki – Nowogródek – Zaosie – Mińsk
Rano po śniadaniu udamy się do do Starych Wasiliszek – wieś, w której urodził się Czesław Niemen (Wydrzycki) – piosenkarz i autor niezapomnianych przebojów. Odwiedzimy dom rodzinny artysty oraz kościół, do którego uczęszczał. Kolejnym przystankiem będzie Nowogródek – miejsce dzieciństwa i młodości Adama Mickiewicza. Zobaczymy m.in.: górę zamkową z ruinami średniowiecznego zamku Mendoga, pomnik i kopiec Adama Mickiewicza, kościół farny zw. Farną Witoldową, będący miejscem ślubu króla Władysława Jagiełły z Zofią Holszańską oraz chrztu A. Mickiewicza, późnogotycki sobór św. Borysa i Gleba, kościół Dominikanów pw. św. Michała oraz dworek Adama Mickiewicza, w którym obecnie mieści się muzeum poety. Następnie przejedziemy do Zaosia, gdzie urodził się największy polski poeta z epoki romantyzmu. Przyjazd do Mińska. Zakwaterowanie w hotelu. Dziś wieczorem zaprosimy na kolację połączoną z występami folklorystycznymi.
Dzień 4: Mińsk – Budsław - Mińk
Po śniadaniu wyruszymy na poznanie najważniejszych atrakcji Mińska Przejedziemy główną arterią i najdłuższą drogą białoruskiej stolicy, czyli Prospektem Niepodległości, przy którym znajduje się kościół Świętych Szymona i Heleny zwany „Czerwonym Kościołem” oraz 40-metrowy obelisk na Placu Zwycięstwa. Kompleks budynków prospektu ulic pretenduje do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wizytówką stolicy są; Górne Miasto – serce starego Mińska, gdzie znajdują się dwie główne świątynie białoruskiej stolicy: prawosławny Sobór Duchu Świętego z cudownym obrazem MB Mińskiej oraz katolicka Archikatedra NMP, dwór Wańkowiczów, w którym znajduje się muzeum malarza, przytulne Trojeckie Przedmieście, śnieżnobiały ratusz na Placu Swobody. Po zwiedzaniu Mińska wyruszymy na północ do miejscowości Budsław, gdzie nawiedzimy Sanktuarium Matki Boskiej Budsławskiej, które zajmuje centralne miejsce w życiu Kościoła na Białorusi. Wieczorem powrót do hotelu w Mińsku. Obiadokolacja
i nocleg.
Dzień 5: Mińsk – Mir - Nieśwież – Brześć
Po śniadaniu wyruszymy do Miru, w którym wznosi się jeden z najcenniejszych zabytków gotycko – renesansowych Białorusi. po drodze zatrzymując się na chwilę nad jez. Świteź. Według ludowych legend miała w nim mieszkać rusałka, której imię stało się inspiracją do napisania przez Mickiewicza ballady ”Świtezianka”. W Mirze zobaczymy zespół zamkowo-parkowy, który posłużył Mickiewiczowi za pierwowzór zamku Horeszków w ”Panu Tadeuszu”. Znajduje się on na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Stąd udamy się do Nieświeża, gdzie wznosi się jedna z najwspanialszych magnackich rezydencji Rzeczypospolitej - zamek książęcy Radziwiłłów. Jest zabytkiem o bogatej i barwnej historii wpisanym na Listę Dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy również kościół Bożego Ciała wraz z wieżą zamkową, ratusz z sukiennicami, Kamienicę Gdańską czy Bramę Słucką. Następnie przejedziemy do Brześcia. Zakwaterowanie w hotelu obiadokolacja i nocleg.
Dzień 6: Brześć – powrót do Polski
Po śniadaniu pokłonimy się Matce Bożej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Brześciu. Znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Brzeskiej – Matki-Zbawicielki, który jest kopią obrazu Matki Bożej z rzymskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore. Nasze zwiedzanie Białorusi zakończymy w Twierdzy Brzeskiej. Po Powstaniu Listopadowym, car Mikołaj I rozwścieczony polską rewoltą wydał rozkaz zburzenia miasta i wybudowania na jego obszarze, potężnej twierdzy. Zobaczymy: zachowane fragmenty koszar, bramę zbudowaną ze specjalnego gatunku cegły odpornej na ostrzał, dwie odrestaurowane cerkwie oraz ekspozycję pojazdów pancernych z lat II WŚ. Stąd udamy się na granicę polsko-białoruską. Po przekroczeniu granicy wyruszymy w drogę powrotną. Planowany powrót przewidziany jest w godzinach późnowieczornych.