Dzień 1: WYLOT Z WARSZAWY
Spotkanie z pilotem na lotnisku w Warszawie na dwie godziny przed planowanym wylotem. Odprawa biletowo-bagażowa. Wylot do Tbilisi o godz. 10.20. Przylot do stolicy Gruzji o godz. 16.00. Zakwaterowanie w hotelu.
Dzień 2: TBILISI
Śniadanie, po którym rozpoczniemy zwiedzanie Tbilisi, stolicy i największego miasta Gruzji. Zobaczymy cerkiew i most Metechi, dalej udamy się do dzielnicy łaźni tureckich. Zobaczymy górującą nad miastem starożytną twierdzę Narikala, wjedziemy do twierdzy kolejką linową, a następnie nawiedzimy katedrę Sioni z oryginałem krzyża św. Nino i relikwiami apostoła św. Tomasza. Stara część miasta, tzw. Stare Tbilisi wyróżnia się charakterystycznymi kamienicami z drewnianymi, misternie rzeźbionymi, kolorowymi balkonami. Tuż obok Twierdzy Narikala stoi 20 metrowa Matka Gruzja (Kartis Deda) – symbol kraju, czyli aluminiowa kobieta z kieliszkiem wina dla przyjaciół w jednej ręce i mieczem dla wrogów w drugiej. Po południa Msza św. w polskim kościele na starówce, a następnie przejażdżka autokarem wzdłuż Alei Rustawelego, jest to reprezentacyjny bulwar stolicy z historyczną XIX-wieczną zabudową, a jednocześnie najdłuższa ulica w Tbilisi, rozciągająca się pomiędzy Placem Wolności a Placem Rewolucji Róż. Znajduje się przy niej m.in. stary parlament, Muzeum Narodowe, jak również liczne galerie, teatry i kawiarnie. Wieczorem powitalna obiadokolacja w restauracji, powrót do hotelu w Tbilisi na nocleg.
Dzień 3: KACHETIA – DAWID GAREJA – UDABNO
Po śniadaniu Msza Św. w polskim kościele, następnie udamy się do Kachetii. Po drodze planujemy krótki postój przy pomniku Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Następnie udamy się w kierunku południowo-wschodnim Gruzji w stronę kompleksu klasztornego David Gareja. Z powodu ubogiej szaty roślinnej okolice te określa się mianem półpustyni. Należy zaopatrzyć się w duże ilości wody do picia, coś do jedzenia, na miejscu nie ma sklepów. Ciekawostką jest fakt występowania tu wielu rzadkich gatunków ptaków. Zbudowany jeszcze w VI wieku monastyr kryje się za ciągiem wzgórz. Jego założycielem jest jeden z apostołów Gruzji, głoszący chrześcijańską naukę ojciec syryjski o imieniu Dawid. Kompleks klasztorny David Gareja uważany jest przez niektórych za najbardziej spektakularną sakralną atrakcję tego kraju. Największym i najbardziej rozpoznawalnym klasztorem kompleksu jest Lavra, której budynki powstały na przestrzeni wielu wieków. W drodze powrotnej do Tbilisi krótki postój w miejscowości Udabno i restauracji na pustkowiu „Oasis Club” prowadzonej przez Polaków. Wieczorem obiadokolacja w restauracji ze słynnymi tańcami gruzińskimi, a następnie powrót do hotelu na nocleg.
Dzień 4: KACHETIA – BODBE – SIGHNAGHI – GURDŻAANI
Po śniadaniu Msza Św. Tego dnia ponownie odwiedzimy gruziński region Kachetia, udamy się do klasztoru w Bodbe i cudownego źródełka, jednego z miejsc pielgrzymkowych Gruzinów, gdzie w lokalnym monastyrze pochowane są relikwie św. Nino, patronki Gruzji. Następnie przejedziemy na zwiedzanie miejscowości Sighnaghi, jednego z głównych miast w regionie Kachetia, które słynie z produkcji na cały świat wysokiej klasy win gruzińskich. Oprócz bogatych tradycji winiarskich w Sighnaghi na uwagę zasługuje malowniczo położona twierdza oraz mury miejskie uznawane za jedne z najbardziej solidnych systemów obronnych w Gruzji. Miasto znane jest ze swego przepięknego tarasowego położenia na zboczu góry, wąskich uliczek oraz okazałej twierdzy z 28 basztami. Otwiera się stąd niezapomniany widok na Dolinę Alazani. Następnie przejedziemy do Gurdżaani na obiad (wyjątkowo zamiast obiadokolacji) z daniami regionalnymi w miejscu z degustacją wina i czaczy (gruzińskiej wódki). Będzie również pokaz technologii wytwarzania wina oraz czurczcheli. Ten obiad (tzw. gruzińska supra) odbędzie się w towarzystwie Tamady wznoszącego toasty. Wieczorem powrócimy do stolicy Gruzji i chętnych zapraszamy na spacer po nocnym Tbilisi (czas wolny na zakup pamiątek). Późnym wieczorem powrót na nocleg do hotelu w Tbilisi (dodatkowo płatne – powrót we własnym zakresie, koszt około 10 USD/za taksówkę).
Dzień 5: MCCHETA – ANANURI – GUDAURI
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Następnie odwiedzimy Misję Kamiliańską w Tbilisi. Wśród misjonarzy kamilianów w Gruzji jest dwóch Polaków: ojciec Paweł i ojciec Zygmunt, wspiera ich polska kamilianka siostra Beata. Służą chorym i najbardziej potrzebującym w Gruzji. Przy okazji Mszy św. możemy ich wspomóc drobnym datkiem lub upominkiem z Polski. Do ośrodka kamilianów z roku na rok przyjeżdża coraz więcej wolontariuszy z Polski. Następnie przejedziemy do Mcchety, dawnej stolicy Gruzji i kolebki jej chrześcijaństwa, centrum religijnego Gruzji liczącego 3000 lat. W dawnych wiekach Mccheta była areną najważniejszych wydarzeń w historii Gruzji i Gruzinów. Z tym miastem wiążą się początki gruzińskiego państwa. Właśnie w Mcchecie Gruzini przyjęli chrzest. Na miejscu zobaczymy wpisany na listę UNESCO Monastyr Dżwari (VI wiek) i katedrę Sweticchoweli (XI wiek), gdzie znajdują się szaty Chrystusa. Dzięki temu Mcchetę nazywają Drugą Jerozolimą. Oprócz tego znajduje się tu płaszcz proroka Eliasza i stopa apostoła Andrzeja. Czas wolny na zakup pamiątek. W Mcchecie jest dużo straganów i sklepów, można zakupić wiele oryginalnych, lokalnych produktów. Miasto może się poszczycić wspaniałymi zabytkami gruzińskiej cywilizacji. Po południu przejedziemy do twierdzy Ananuri, która znajduje się na początku Gruzińskiej Drogi Wojennej. Jadąc zaledwie godzinę od strony Tbilisi, po prawej stronie najpierw zobaczymy zaporę z elektrownią wodną, następnie dotrzemy do twierdzy, która jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Gruzji. Wieczorem przyjedziemy do hotelu w Gudauri. Jest to gruziński kurort narciarski leżący w górach Kaukazu. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 6: KAUKAZ – STEPANCMINDA/KAZBEGI
Po śniadaniu wyruszymy Gruzińską Drogę Wojenną, która przecina grzbiet Kaukazu, łącząc Tbilisi z Rosją. Przez Przełęcz Krzyżową dojedziemy do Stepancmindy (dawniej Kazbegi) i wioski Gergeti, w której znajduje się prawosławny klasztor Cminda Sameba (Świętej Trójcy), powszechnie określany jako „Gergeti“ (od nazwy wzgórza świątynnego, na którym stoi). W licznych wydawnictwach poświęconych Gruzji właśnie ta świątynia widnieje na okładce. Bez wątpienia kościół Gergeti i okoliczne góry tworzą jeden z kilku najwspanialszych widoków na Kaukazie. Klasztor stoi na wysokości 2170 metrów n.p.m., do którego dotrzemy samochodami terenowymi po niezwykle krętych drogach. To właśnie tu w przeszłości przechowywano krzyż św. Nino. Po wschodniej stronie klasztoru znajduje się głęboka kotlina, w której leży miasto Stepancminda, zaś po przeciwnej stronie góruje majestatyczny, drzemiący wulkan Mkinwarcweri, czyli Kazbek (5047 metrów n.p.m.). To jeden z najwyższych i najpiękniejszych szczytów na Kaukazie. Wieczorem powrócimy do stolicy Gruzji, obiadokolacja w Tbilisi, a następnie nocleg w hotelu. Tego dnia Msza Św. na terenie hotelu lub na łonie natury.
Dzień 7: UPLISCICHE – TBILISI
Po śniadaniu i Msza Św. w polskim kościele udamy się na zwiedzanie Uplisciche, skalnego miasta funkcjonującego już od niemal 3 tysięcy lat! Ten kompleks zabytków z czasów głębokiej starożytności znajduje się na skalistym brzegu rzeki Mtkwari, jest to największe miasto skalne na terenie Gruzji. Składa się z wielu imponujących rozmiarem systemów pomieszczeń, często rozlokowanych na kilku poziomach, połączonych korytarzami lub schodami. Po południu powrócimy do Tbilisi, po drodze mijając miasto Gori, które znane jest na całym świecie jako miejsce urodzin Stalina. Dalsze zwiedzanie stolicy Gruzji, która po ponad 200 latach podporządkowania Rosji, w tym wielu dziesięcioleciach komunistycznej ateizacji, przeżywa odrodzenie religijności. Największą świątynią w kraju jest Sobór Trójcy Świętej/ Katedra Sameba w Tbilisi. Ta zapierająca dech w piersiach katedra jest bardzo ważna dla wszystkich Gruzinów. Dumnie wznosi się nad lewym brzegiem rzeki Mtkvari i czuwa nad całą stolicą Gruzji. Osiąga wysokość około 100 m, łącznie z podziemnymi piętrami. Wygląda naprawdę olśniewająco, do jej budowy użyto wyłącznie naturalnych materiałów. Wnętrze katedry zdobią piękne freski wykonane przez najwybitniejszych artystów. Uwagę zwraca również posadzka, którą wykonano z marmurowych płytek oraz kaplica, którą ozdobiono mozaiką. Po nawiedzeniu katedry proponujemy czas wolny w centrum stolicy na zakup pamiątek. Wieczorem pożegnalna obiadokolacja w restauracji, a następnie powrót na odpoczynek do hotelu.
Dzień 8: POWRÓT DO POLSKI
Po północy wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko. Odprawa biletowo-bagażowa. Wylot z Tbilisi o godz. 04.55. Przylot do Polski o godz. 06.40. Pożegnanie z pilotem i zakończenie pielgrzymki.