Dzień 1: PRZELOT DO JAPONII
Spotkanie z pilotem na lotnisku w Warszawie na dwie i pół godziny przed wylotem. Odprawa biletowo-bagażowa. Bezpośredni wylot do Tokio o godzinie 22:50.
Dzień 2: PRZYLOT DO TOKIO
Przylot na stołeczne lotnisko Tokio-Narita o godzinie 18:30. Transfer autobusem. Obiadokolacja w restauracji. Zakwaterowanie w hotelu na nocleg.
Dzień 3: TOKIO
Rano śniadanie, po którym zwiedzimy japońską stolicę – Tokio. Nawiedzimy zbudowaną w 1964 roku Katedrę Najświętszej Marii Panny. Wysoka konstrukcja o unikalnej formie, całkowicie pokryta stalą nierdzewną robi duże wrażenie. Następnie oglądamy zadziwiającą dzielnicę Shinjuku, przez którą codziennie przewijają się miliony Japończyków. Następnie z daleka oglądamy Pałac Cesarski, gdyż nie można zbliżyć się zbyt blisko do cesarskich progów. Po odpoczynku udajemy się do Asakusy, najstarszej dzielnica miasta, gdzie już w 625 roku zbudowano pierwszą świątynię buddyjską Senso-ji. Spacer po rzęsiście rozświetlonej i eleganckiej dzielnicy Ginza. Znajduje się tam m.in. zabytkowy budynek słynnego teatru Kabuki. Zobaczymy również (z zewnątrz) budynki Banku Japońskiego oraz Japońskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Nocleg w hotelu w Tokio.
Dzień 4: PARK NARODOWY GÓRY FUDŻI – KAWAGUCHIKO – TOKIO
Rano, po śniadaniu udamy się do Parku Narodowego Góry Fudżi. Wjedziemy na podest widokowy, z którego przy odrobinie szczęścia będziemy podziwiać jeden z najpiękniejszych wulkanów świata. Jest on najwyższą górą Japonii, miejscem świętym dla wyznawców shinto. Jeżeli warunki pogodowe będą sprzyjające pospacerujemy ścieżką poprowadzoną na stokach góry. W czasie powrotu zatrzymamy się w małej, urokliwej miejscowości Kawaguchiko, nad jeziorem o tej samej nazwie. Powrót do Tokio. Tego dnia nawiedzimy również Kościół św. Ignacego. Obiadokolacja w restauracji na mieście. Nocleg w hotelu w Tokio.
Dzień 5: PRZELOT – NAGASAKI
Rano, po śniadaniu opuścimy Tokio. Udamy się na lotnisko Haneda, skąd wyruszymy na wyspę Kiusiu. Przylecimy do Nagasaki, miasta związanego z bolesną historią Japonii oraz działalnością św. Maksymiliana Kolbego. To właśnie tutaj, przed II Wojną Światową (w latach 1930-1935) działalność misyjną prowadził Ojciec Kolbe. Nawiedzimy pierwszy w Japonii kościół w stylu neogotyckim Oura z 1865 roku, a także Katedrę Urakami Tenshudo. Kościół ten jest poświęcony 26 męczennikom z Nagasaki. Następnie udamy się do muzeum poświęconego św. Maksymilianowi Kolbe oraz muzeum upamiętniającego 300 lat prześladowań chrześcijańskich – zobaczymy celę w której mieszkał Ojciec Kolbe, maszyny drukarskie, zgromadzone pamiątki związane z jego pobytem w Japonii, z wydawaniem „Rycerza Niepokalanej”. Sporo przedmiotów dotyczy również ojca Zenona Żebrowskiego, który był w pierwszej grupie polskich franciszkanów przybyłej do Nagasaki i pozostał w Japonii do swojej śmierci w 1982 roku. Organizował sierocińce i schroniska dla bezdomnych – dla tych, którzy zostali bez dachu nad głową i dzieci, których rodzice zginęli w wybuchu bomby atomowej. Dzień zakończymy właśnie wizytą w muzeum poświęconej tragedii i zniszczeniu Nagasaki przez bombę atomową, zrzuconą przez wojska amerykańskie na to miasto. Noc w hotelu w Nagasaki.
Dzień 6: PARK NARODOWY UNZEN – PÓŁWYSEP SHIMABARA
Po śniadaniu udamy się na wyjazd do Parku Narodowego Unzen, w masywie ciągle czynnego wulkanu Unzen, znanego z jednego z filmów Martina Scorsese opowiadającego o dwóch jezuitach, którzy przybyli do Japonii by głosić Słowo Boże. Spacer do miejsc martyrologii chrześcijan na obszarze wulkanu – wizyta przy pomniku upamiętniającym Męczenników. W czasie spaceru zobaczymy lokalne zjawiska wulkaniczne – gorące źródła, buchającą parę wodną i wyjątkowe formy z zastygłej lawy. Dalsze zwiedzanie półwyspu Shimabara będącego miejscem prześladowań chrześcijan głównie w XVI wieku. Zobaczymy Zamek Shimabara – biały, pięciopiętrowy budynek, wzniesiony na początku XVII wieku. W czasie budowy zamku zwiększono podatki, co skutkowało buntem, a następnie rzezią chrześcijańskich chłopów. Dalej zwiedzimy muzeum poświęcone spuściźnie pierwszych chrześcijan, rodowi Arima, który został wysiedlony z półwyspu w 1614 roku. Kolacja w lokalnej restauracji. Noc w hotelu.
Dzień 7: HIROSHIMA – MIYAJIMA
Śniadanie w hotelu. Po nim opuścimy hotel i udamy się na dworzec kolejowy. Przejazd pociągiem do Hiroshimy. Od razu opuścimy zatłoczone miasto i udamy się promem na wyspę Itsukushima, znaną bardziej jako “wyspa świątyń” Miyajima – święte miejsce wyznawców sintoizmu i buddyzmu. Wyspa cieszy się ogromną popularnością ze względu na wielką bramę torii, stojącą w morzu. Brama ta jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów z Japonii. Odbędziemy krótki spacer pod górę, do pagody Tahoto skąd rozpościera się piękny widok na świątynie oraz zatokę. Powrót do Hiroszimy. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu.
Dzień 8: HIROSHIMA – OSAKA
Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie. Przed południem zobaczymy samą Hiroshimę. Zwiedzimy Park Pokoju upamiętniający ofiary bomby atomowej. Znajdują się w nim m.in. Kopuła Bomby Atomowej, Pomnik Dzieci Bomby Atomowej oraz Muzeum Pokoju. Przejazd pociągiem do Osaki. Zobaczymy zamek Osaka, nazywany brokatowym zamkiem. Znajduje się w nim muzeum cywilizacji i historii siedemnastowiecznej Japonii. Odbudowany po wojennych zniszczeniach jest jednym z najbardziej znanych zamków w tym kraju. Wieczorem pospacerujemy po pełnym życia nowoczesnym centrum miasta, które wieczorem robi niezapomniane wrażenie. Osaka to kolejny, wspaniały przykład łączenia nowoczesności i tradycji. Kolacja. Nocleg w Osace.
Dzień 9: NARA
Śniadanie w hotelu. Tego dnia zwiedzimy kolebkę cywilizacji Japońskiej, pierwszą stolicę – miasto Nara. Zobaczymy wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO imponującą świątynie Todaji. W tej największej na świecie budowli drewnianej znajduje się ogromny posąg Buddy. Następnie udamy się w kierunku kompleksu świątynnego Kofukuji. Świątynia ta została zbudowana w 669 roku w Yamashinie. Ufundowana została przez ród Fujiwara, najbardziej wpływowa rodzinę w cesarstwie japońskim. Po południu pospacerujemy po uroczym parku miejskim, gdzie możemy spotkać oswojone jelenie. Powrót do Osaki. Kolacja. Noc w hotelu.
Dzień 10: KIOTO
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Udamy się do niezwykłego i urzekającego Kioto – dawnej stolicy Japonii. Jednym z najważniejszych zabytków w tym mieście jest piękna świątynia Kinkakuji, czyli Złoty Pawilon z otaczającym ją ogrodem japońskim. Budynek ten widnieje na większości pamiątek z tego miasta, a jego złoty kolor mieni się i rzuca już z daleka, ponieważ jego część pokryta jest prawdziwym złotem. Po południu zobaczymy słynną dzielnicę Gyon. W tej pełnej uroku drewnianej dzielnicy wspaniale zachowały się japońskie zwyczaje. Spacerując po wąskich zaułkach próbujemy podglądnąć idące na spotkania prawdziwe gejsze. To ostatnie miejsce w Japonii, gdzie tradycja kształcenia gejsz jest jeszcze podtrzymywana. Kolacja. Nocleg
w Kioto.
Dzień 11: KIOTO
Śniadanie, po których udamy się na dalsze zwiedzanie Kioto. Nie ominiemy bardzo ważnego zabytku, czyli stojącej na 139 palach świątyni Kiyomizu. Miejsce to jest szczególnie ważne dla historii kraju, często można tu zobaczyć Japonki ubrane w tradycyjne, odświętne stroje. Pielgrzymi przybywają tu z daleka, aby napić się wody o cudownych właściwościach. Po południu zwiedzimy świątynę Fushimi Inari. Najbardziej charakterystyczną jej cechą są niekończące się rzędy bram torii, zwane “senbon torii”, czyli “tysiącem torii”. Nie da się ukryć, że zrobienie sobie zdjęcia w takim tunelu jest jednym z marzeń wielu przybywających do Japonii turystów. Kolacja. Powrót do hotelu. Nocleg
Dzień 12: TOKIO
Śniadanie, po którym opuścimy Kioto. Powrót do metropolii Tokio. Po południu udamy się do dzielnicy Shibuya, gdzie zobaczymy słynne skrzyżowanie z tysiącami ludzi, setkami neonów oraz panującym gwarem i hałasem. Dzielnica jest jednym z głównych centrów handlowo-biznesowych Tokio. Znajdująca się na niej ulica Center Gai jest popularnym miejscem wśród młodzieży ze względu na lokalizację licznych markowych sklepów z odzieżą. Czas wolny na zakupy. Kolacja. Nocleg w hotelu w Tokio.
Dzień 13: TOKIO – WYLOT DO WARSZAWY
Śniadanie, po którym opuścimy hotel. Dalsze zwiedzanie Tokio. Naszą podróż po tym kraju zakończymy w największym na świecie muzeum sztuki cyfrowej – TeamLab. Cała ekspozycja ukazuje jak rozwiniętym cyfrowo krajem jest Japonia. Wśród dostępnych scenerii magicznej wystawy zobaczymy się m.in.: fluorescencyjny las, planetę przerośniętą kwiatami czy salę księżycową wraz z innymi planetami. Do dyspozycji zwiedzających jest ponad 50 multimedialnych instalacji, wykorzystujących różne źródła światła i tworzących wyjątkową cyfrową scenerie. Przed odlotem późny lunch. Transfer na stołeczne lotnisko Narita. Odprawa biletowo-bagażowa. Wylot o godzinie 21:50.
Dzień 14: POWRÓT DO POLSKI
Przylot do Warszawy o godzinie 05:40. Kontrola celna. Zakończenie pielgrzymki.