Dzień 1: ZIELONA GÓRA
Spotykamy się w wyznaczonym miejscu, pakowanie bagaży i wyjazd. Około południa dotrzemy do Zielonej Góry. Miasto jest stolicą największego regionu winiarskiego Polski. Zwane Polską Toskanią posiada tradycje uprawy wina sięgające średniowiecza. Podczas spaceru zobaczymy najważniejsze zabytki miasta Bachusa: Konkatedrę św. Jadwigi, Ratusz i Stary Rynek z XVI wieku oraz ewangelicki kościół pw. MB Częstochowskiej. Odwiedzimy Muzeum Wina, w którym poznać można dawne przedmioty do wytwarzania tego trunku. Muzeum daje możliwość wszechstronnego zapoznania się z poszczególnymi etapami rozwoju winiarstwa od średniowiecza po czasy współczesne, ze szczególnym uwzględnieniem winiarstwa w Zielonej Górze. Dzięki różnorodnym eksponatom ukazana jest tutaj zarówno uprawa winorośli, jak i proces wytwarzania wina w przydomowych winiarniach. Kolejno wyjedziemy na Winne Wzgórze. Tu znajduje się Park Winny (dawniej największa winnica w mieście) – Winnica Gemplera – obecnie miejsce spotkań winiarzy oraz Palmiarnia z bogatą florą tropikalną. Stąd podziwiać można wspaniały widok na zielonogórską starówkę. Wieczorem przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 2: OCHLA / REJS PO ODRZE, WIZYTA W WINNICY
Rano, po śniadaniu przejedziemy do Ochli, gdzie zwiedzimy Park Etnograficzny – Skansen z ostatnią na ziemiach polskich wieżą winiarską, pochodzącą z XVIII wieku, z Budachowa, obok której uprawiane są dwie winnice – pierwsza w dawnej technice palikowej i druga we współczesnej formie, szpalerowej. Spacerując uliczkami Skansenu zobaczymy również dawne budynki z różnych regionów Polski i Niemiec, pięknie wyposażone chaty, zadbane zagrody wokół nich i żywe zwierzęta. Następnie rejs statkiem po Odrze. Podczas przejażdżki będziemy mogli zaobserwować m.in. roślinność wodną, gniazdujące tu czaple, bociany i bobry oraz okolice Zielonej Góry z pięknymi winnicami. Po południu odwiedzimy tradycyjną winnicę, gdzie poznamy tajniki wytwarzania wina. Zobaczymy jak rośnie winorośl, poznamy jej odmiany i zasady pielęgnacji. Na koniec zaproszamy na degustację wina w winnicy i kolację, podczas której będziemy mogli zakosztować tradycyjnych specjałów. Wieczorem powrót do hotelu, nocleg.
Dzień 3: PARADYŻ – PSZCZEW – ŚWIEBODZIN
Rano śniadanie i wyjazd do Gościkowa, aby zobaczyć Pocysterski Zespół Klasztorny Paradyż. Klasztor i przylegający do niego kościół należą do najwspanialszych zabytków sakralnych województwa lubuskiego. Nawiedzimy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie szczególnym kultem otaczany jest obraz Matki Bożej Paradyskiej. Jest to kopia ikony bizantyjskiej namalowana ok. 1650 roku w Bolonii przez nieznanego malarza. Zobaczymy również znajdujące się we wnętrzach klasztoru muzeum paradyskie. W muzeum poznać można pamiątki historyczne jakie pozostawili po sobie cystersi paradyscy, jak np. cenne starodruki z XVII i XVIII wieku pozostające do dziś w zbiorach paradyskiej biblioteki. Po południu udamy się do Pszczewa. Wieś chlubi się pszczelarstwem i dobroczynnymi właściwościami okolicznych miodów. Według podań nazwa dzisiejszej wsi, a niegdyś królewskiego miasta, założonego przez biskupów poznańskich, pochodzi od pszczoły. Zwiedzimy Skansen Pszczelarski z plastrami miodu i wosku, z odgłosami pracy pszczół, gdzie zgromadzono unikalne eksponaty dokumentujące sztukę, prace bartnika i pszczelarza. Następnie wizyta w gospodarstwie pszczelarskim. W drodze powrotnej zatrzymamy się w Świebodzinie. Tu podziwiać będziemy drugą co do wielkości na świecie, mierzącą 33 metry, figurę przedstawiającą Jezusa Chrystusa. Po zakończonym zwiedzaniu udamy się w drogę powrotną do domu. Zakończenie wycieczki.