Dzień 1: GOLUB-DOBRZYŃ – KWIDZYN
Spotykamy się w wyznaczonym miejscu, pakowanie bagaży i wyjazd w kierunku północnej Polski. Pierwszym miejscem, które zwiedzimy będzie Golub-Dobrzyń. Tu rozpoczniemy naszą podróż Szlakiem Zamków Krzyżackich. Poznamy historię chrystianizacji Prus sięgającą czasów średniowiecza i poprzez działalność Zakonu Krzyżackiego na tych terenach. Zobaczymy (z zewnątrz) zamek z przełomu XIII i XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem jako warownia mająca chronić granice państwa zakonnego od strony Mazowsza. Dalej przejedziemy do Kwidzyna. Zwiedzimy wnętrza zamku zbudowanego przez biskupów kapituły pomezańskiej w XIV wieku, potężnych rozmiarów budowlę z największym w Europie gdaniskiem oraz przylegającą do obiektu farę św. Jana Ewangelisty. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 2: GNIEW – MALBORK – LIDZBARK WARMIŃSKI
Rano, po śniadaniu wyjedziemy w dalszą drogę. Po drodze zatrzymamy się, aby zobaczyć Gniew – najlepiej zachowany krzyżacki zamek na Pomorzu (z zewnątrz), który stoi na wyniosłej skarpie, na lewym brzegu Wisły. Była to największa warownia zakonna po tej stronie rzeki. Następnie przejedziemy do Malborka. Zwiedzimy najsłynniejszy polski zamek, wzniesiony na prawym brzegu Nogatu. To monumentalna budowla połączona jest z miastem wspólnymi fortyfikacjami. Niezwykłe jest to, że rozmiary zamku były tak potężne, że był on większy od samego miasta, w którym się znajdował. Do jego budowy Krzyżacy zużyli miliony sztuk cegieł. Zamek malborski jest jednym z największych muzeów w kraju. Obecnie obiekt jest prawie całkowicie odrestaurowany i turyści mogą zwiedzić większą część tej olbrzymiej warowni. Po południu przejazd do Lidzbarka Warmińskiego. Zobaczymy (z zewnątrz) okazałą warownię lidzbarską, przy ujściu rzeki Symsarny do Łyny. Budowla jest wciąż otoczona nawodnioną fosą, co robi duże wrażenie. Z zamkiem w Lidzbarku związana jest postać Mikołaja Kopernika. To właśnie tu młody Kopernik wyrobił sobie antykrzyżackie poglądy i ukształtował rewolucyjną teorię heliocentryczną. Wieczorem przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 3: ŚWIĘTA LIPKA – OLSZTYN – GRUNWALD
Rano śniadanie, po którym udamy się do Świętej Lipki. Świętolipska Bazylika p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków późnego baroku w północnej Polsce. Wysłuchamy koncertu organowego, który ma miejsce każdego dnia, a następnie udamy się do Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur. W programie spacer po mieście, podczas którego zobaczymy starówkę oraz Zamek Kapituły Warmińskiej (z zewnątrz), w którym kilka lat spędził sam Mikołaj Kopernik. Podczas zwiedzania miasta udamy się też do słynnego olsztyńskiego Planetarium. Podczas projekcji podziwiać można rozgwieżdżone niebo, jak również ciekawe zjawiska astronomiczne. Na zakończenie wycieczki zatrzymamy się na Polu bitwy pod Grunwaldem. Do dziś na Pola Grunwaldzkie przyjeżdżają tysiące turystów, aby na własne oczy zobaczyć miejsce tego wspaniałego tryumfu króla Władysława Jagiełły nad Zakonem Krzyżackim i dokładnie przestudiować przebieg bitwy. Po zakończonym zwiedzaniu udamy się w drogę powrotną do domu. Zakończenie pielgrzymki.