Dzień 1: GIDLE – CZĘSTOCHOWA
spotykamy się w wyznaczonym miejscu, pakowanie bagaży i wyjazd. Pierwszym punktem naszej pielgrzymki będą Gidle. Nawiedzimy istniejące od XVII w. dominikańskie sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej ze słynącą z cudów maleńką figurką Matki Bożej. Według legendy została ona wydobyta z ziemi przez rolnika i wkrótce zasłynęła cudami. Około południa przejedziemy do Częstochowy. Nawiedzimy Jasną Górę i Klasztor oo. Paulinów. Zobaczymy Bazylikę Znalezienia Krzyża Świętego, Skarbiec, Salę Rycerską, Kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej, Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, Bastion Św. Rocha, Arsenał i Wieżę Jasnogórską. Następnie udamy się do Doliny Miłosierdzia. Tu znajduje się pierwsze w Polsce sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W ołtarzu głównym umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez artystę malarza Adolfa Hyłę z Krakowa. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 2: LUBECKO – JEMIELNICA – MOSZNA – GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY
Rano, po śniadaniu kontynuacja pielgrzymki szlakiem Camino. Pierwszym przystankiem będzie Lubecko, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej. Tu od lat czci się cudowny obraz – niewielkich rozmiarów (12.5×7.5 cm) medalion namalowany na srebrnej blaszce, przedstawiający na awersie wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, a na rewersie Zbawiciela w cierniowej koronie (Ecce Homo). Dalej przejedziemy do miejsca czci św. Jakuba w Jemielnicy. Zobaczymy zabudowania pocysterskiego opactwa ufundowanego już w XIII w. Następny etap naszej pielgrzymki to Zamek w Mosznej. Jest on jedną z największych atrakcji Opolszczyzny i jednym z najciekawszych zamków w Polsce. Jego wyjątkowa architektura przyciąga wielu turystów – pałac przypomina bowiem bajkową rezydencję, ma 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek. Na zakończenie dnia zatrzymamy się w Sanktuarium św. Anny znajdujące się na Górze św. Anny. To popularne miejsce pielgrzymkowe słynące od wieków z kultu św. Anny Samotrzeciej, której gotycka figurka i relikwie przechowywane są w Bazylice. Sanktuarium łączy dwa jakubowe szlaki: Częstochowski i Via Regia, który prowadzi przez Polskę ze wschodu na zachód. Wieczorem przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 3: TARNOWSKIE GÓRY – LEŚNIÓW – ZŁOTY POTOK – PIEKARY ŚLĄSKIE
Po śniadaniu przejedziemy do Tarnowskich Gór. Spacer przez Park w Reptach Śląskich do Sztolni „Czarnego Pstrąga”. Zwiedzanie sztolni łodziami przez 600-metrowy spływ w podziemnych korytarzach (to najdłuższa podziemna przeprawa łodziami w Polsce). Następnie przejazd do Zabytkowej Kopalni Srebra, gdzie zobaczymy stanowiska pracy i narzędzia gwarków, głazy dolomitu, lej krasowy, Komorę Srebrną i Niską. Po zakończonym zwiedzaniu udamy się do Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Leśniowie. Historia sanktuarium jest związana z legendą, według której w XIV w. jadący z Rusi książę Władysław Opolczyk zatrzymał się na polanie opodal drewnianego kościółka. Wiózł on ze sobą ikonę Matki Boskiej Bełzkiej, dziś znanej jako Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Kolejnym etapem naszej drogi będzie Złoty Potok. Tu zwiedzimy klasycystyczny dworek, dziś regionalne muzeum poświęcone jednemu z 3 polskich wieszczy – Zygmuntowi Krasińskiemu. Na zakończenie naszej pielgrzymki pokłonimy się Matce Bożej – Lekarce Chorych w Sanktuarium w Piekarach Śląskich. Od wieków pielgrzymi modlili się tu o uzdrowienie i wybawienie od epidemii zarazy, dziś przychodzą do Maryi ze swoją codziennością. Po zakończonym zwiedzaniu wyruszymy w drogę powrotną do domów. Zakończenie pielgrzymki.
Treść powyższego programu chroniona jest prawami autorskimi. Powielanie jej i kopiowanie bez naszej pisemnej zgody jest zabronione.