Dzień 1: PRZEMYŚL – KRASICZYN – JAROSŁAW
Spotykamy się w wyznaczonym miejscu, pakowanie bagaży i wyjazd. Pierwszym punktem na Via Regia będzie Przemyśl. To przygraniczne miasto położone nad Sanem. Zobaczymy fortyfikacje Twierdzy Przemyskiej z I Wojny Światowej, górujący nad Starym Miastem zamek wybudowany przez Kazimierza Wielkiego, archikatedrę Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela oraz pospacerujemy po przemyskiej Starówce otoczonej wspaniałymi kamienicami. Około południa przejedziemy do Krasiczyna, gdzie podziwiać będziemy (z zewnątrz) jedną z najpiękniejszych, renesansowych rezydencji magnackich w Polsce. Tam urodził się kardynał Adam Stefan Sapieha, późniejszy metropolita krakowski. Po południu spacer po Jarosławiu. W centrum miasta zachował się XIV-wieczny układ urbanistyczny ze wspaniałym ratuszem i kamienicami. Nawiedzimy XVI-wieczną Kolegiatę Bożego Ciała, która jest najstarszym kościołem pojezuickim w Polsce, Bazylikę Matki Bożej Bolesnej ze średniowieczną Pietą oraz główny cel pielgrzymek polskich unitów – cerkiew Przemienienia Pańskiego ze słynącą z łask ikoną Matki Boskiej Jarosławskiej, zwaną Bramą Miłosierdzia. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 2: PRZEWORSK – ŁAŃCUT – KOLBUSZOWA – DĘBOWIEC
Rano, po śniadaniu kontynuacja pielgrzymki szlakiem Camino. Zwiedzanie zaczniemy od Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku. Przebywający tu pielgrzymi z wielką wiarą i miłością całują skałę Chrystusowego Grobu Jerozolimskiego, znajdującą się na frontonie Grobu Bożego. Dalej przejazd do Łańcuta. Miasto założone przez Kazimierza Wielkiego słynie dziś ze wspaniałego pałacu Lubomirskich oraz powozowni z bezcenną kolekcją pojazdów konnych po rodzinie Potockich. Po zakończonym zwiedzaniu wyjazd do Kolbuszowej. Zobaczymy tu Park Etnograficzny, który prezentuje wsie z przełomu XIX i XX wieku. Na terenie 30 ha – wśród łąk, lasów i stawów – rozmieszczono ponad 80 obiektów architektury drewnianej, w tym zagrody chłopskie, wiatraki, młyn wodny, remizę, szkołę, karczmę wiejską i kościół. Na zakończenie dnia udamy się do Dębowca. Nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej – polskie La Salette. Wieczorem przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 3: TUCHÓW – BRZESKO – NOWY WIŚNICZ – SZCZEPANÓW
Po śniadaniu przejedziemy do Tuchowa. Nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej z łaskami słynącym obrazem. Jak głosi tradycja, kościół poświęcony był przez samego św. Stanisława Szczepanowskiego – biskupa i męczennika. Tutaj też miał odbyć swoją mszę prymicyjną św. Jan Kanty. Około południa dotrzemy do Sanktuarium św. Jakuba w Brzesku, które jest obecnie najważniejszą „Jakubową” świątynią na wschodnim odcinku Drogi św. Jakuba Via Regia. Następnym przystankiem na naszym szlaku będzie Nowy Wiśnicz. Tu zobaczymy wspaniały zamek Kmitów i Lubomirskich, jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno-obronnej. Dzień zakończymy w Sanktuariumm św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie. Kult Świętego Stanisława w miejscu jego urodzenia – Szczepanowie – trwa od wieków. W kościele parafialnym przechowywane są relikwiarze z fragmentami doczesnych szczątków Świętego. Wieczorem przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 4: KRAKÓW
Rano, po śniadaniu przyjazd do Krakowa. Zwiedzanie dawnej stolicy Polski zaczniemy od spaceru Traktem Królewskim. To droga św. Jakuba – Via Regia, która biegnie wzdłuż ulic od Barbakanu, przez Bramę Floriańską, Rynek, do Wawelu. Zobaczymy najważniejsze zabytki przy drodze – Kościół Mariacki, Sukiennice. Dalej zwiedzimy Wawelskie Wzgórze, Zamek Królewski oraz Katedrę Wawelską. Kolejną atrakcją będzie zwiedzanie Podziemi Krakowskiego Rynku – trasa „Śladem Europejskiej Tożsamości Krakowa”, gdzie zobaczymy średniowieczny Kraków oraz jego ponad 800-letnią tradycję handlu i rzemiosła. Popołudnie spędzimy na krakowskim Kazimierzu. To historyczna, żydowska i chrześcijańska dzielnica Krakowa. Spacer przez Plac Wolnica do kościoła na Skałce, następnie ulicą Szeroką do centrum dawnego miasta żydowskiego, gdzie zobaczymy m. in. Starą Synagogę, Synagogę Izaaka, Plac Nowy. Wieczorem przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 5: ŁAGIEWNIKI – OJCÓW – PIESKOWA SKAŁA
Śniadanie, a następnie przejazd do krakowskich Łagiewnik, do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. To niezwykłe miejsce na mapie Krakowa związane jest z postacią św. Siostry Faustyny, gdzie św. Jan Paweł II dokonał zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Zobaczymy nowe sanktuarium oraz stary kościół i zabudowania klasztorne, gdzie Święta mieszkała i pracowała, a także pomodlimy się przy Jej grobie. Następnie przejedziemy do pobliskiego Sanktuarium św. Jana Pawła II – Centrum „Nie lękajcie się”. Około południa przejazd pod Zamek w Pieskowej Skale. Informacje o jego powstaniu pochodzą już z wieku XIV (zamek zwiedzimy z zewnątrz). Następnie w programie przejazd obok Maczugi Herkulesa i Kaplicy na Wodzie oraz spacer po Ojcowie Doliną Prądnika, od Ruin Zamku Kazimierzowskiego do Bramy Krakowskiej i Jaskini Łokietka. Wieczorem przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 6: PIEKARY ŚLĄSKIE – GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY – BRZEG
Po śniadaniu przejazd do Piekar Śląskich, gdzie nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej – Lekarki. Od wieków pielgrzymi modlili się tu o uzdrowienie i wybawienie od epidemii zarazy, dziś przychodzą do Maryi ze swoją codziennością. Do Piekar przybył pieszo sam król Jan III Sobieski, idąc z odsieczą na Wiedeń w 1683 roku. Dalej przejedziemy na Górę Świętej Anny – najwyższy szczyt masywu Chełmskiego. Wizyta w Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej – Matki Maryi, z cudowną Figurką ukazującą Patronkę kościoła w towarzystwie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Kolejnym punktem na trasie naszego pielgrzymowania będzie Brzeg. Miasto w średniowieczu było siedzibą piastowskiego rodu. Podczas spaceru zobaczymy zamek książąt brzeskich zwany „śląskim Wawelem” (z zewnątrz), jedną z najwyższych gotyckich świątyń na Śląsku – kościół św. Mikołaja, barokowy kościół Podwyższenia Krzyża oraz starówkę miasta otoczoną wspaniałymi renesansowymi i barokowymi kamienicami mieszczańskimi. Wieczorem przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 7: WROCŁAW
Rano, po śniadaniu przejazd do Wrocławia. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od spaceru przez Rynek, Promenadę Staromiejską i Ostrów Tumski. Przejdziemy przez Most Pokoju. Zobaczymy wrocławską Katedrę i Ogród Botaniczny. Dalej przejdziemy pod Wrocławski Uniwersytet, gdzie podziwiać będziemy z zewnątrz Aulę Leopoldyna, Oratorium Marianum, Wieżę Matematyczną oraz nawiedzimy najpiękniejszy barokowy kościół Wrocławia – Kościół Uniwersytecki. Podczas spaceru wysłuchamy historii o wrocławskich krasnalach i zwiedzimy stare Jatki Miejskie – ulicę dawnych rzeźników. Zwiedzanie miasta zakończymy na Piwnicy Świdnickiej. W miarę możliwości zobaczymy również słynną wrocławską atrakcję – pokaz multimedialnej fontanny. Wodnym widowiskom towarzyszy muzyka i spektakularne oświetlenie.
Dzień 8: LEGNICA – LEGNICKIE POLE – ZGORZELEC
Rano śniadanie i nawiedzenie Sanktuarium św. Jacka w Legnicy – miejsce zdarzenia o znamionach cudu eucharystycznego z dnia 25 grudnia 2013 roku. Rok później Relikwie Ciała Pańskiego przekazano do publicznego kultu. Kolejno przejedziemy do Legnickiego Pola. Zobaczymy kompleks klasztorny benedyktynów z XVIII wieku. Prawdziwą perłą jest będący jego częścią barokowy kościół św. Jadwigi z imponującymi freskami o żywych kolorach. Następnie zwiedzimy historyczne miejsce – budynek, gdzie kiedyś stał kościół wybudowany na miejscu odnalezienia ciała Henryka Pobożnego, który dowodził wojskami w Bitwie pod Legnicą przeciw ordom tatarskim Batu-chana. Obecnie nie pełni on już funkcji sakralnych i mieści się w nim Muzeum Bitwy pod Legnicą. Po krótkiej wizycie przejazd do Zgorzelca. To przygraniczne miasto, ostatnie na południowym-zachodzie, na szlaku św. Jakuba. W programie spacer po starówce, podczas którego zobaczymy Nyskie Przedmieście z zabytkowymi kamienicami, dom Jakuba Boehmego, Kruczy Folwark oraz Halę Chwały. Po zakończonym zwiedzaniu wyruszymy w drogę do domu. Zakończenie pielgrzymki.
Treść powyższego programu chroniona jest prawami autorskimi. Powielanie jej i kopiowanie bez naszej pisemnej zgody jest zabronione.