Dzień 1: GIETRZWAŁD
Spotykamy się w wyznaczonym miejscu, pakowanie bagaży i wyjazd w kierunku północnej Polski. Po południu dojedziemy do Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie, gdzie miały miejsce objawienia maryjne, jedyne na ziemiach polskich oficjalnie uznane przez władzę kościelną. Objawienia miały miejsce 19 lat po objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Nawiedzimy Bazylikę z cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, kapliczkę z figurką Matki Boskiej wybudowaną w miejscu Objawień Maryi oraz cudowne źródełko. Wieczorem przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 2: FROMBORK – ELBLĄG
Rano, po śniadaniu wyjazd do Fromborka – miasta Mikołaja Kopernika, w którym pracował i gdzie znajduje się jego grób. Zwiedzanie Wzgórza Katedralnego ze wspaniałą Archikatedrą z XIV wieku. Wejście na wieżę Radziejowskiego z XVII wieku z wahadłem Faucaulta, obrazującym ruch ziemi wokół słońca. Z tarasu widokowego roztacza się przepiękna panorama miasta, Zalewu Wiślanego. Następnie zwiedzanie Muzeum Mikołaja Kopernika, spacer przez miasto do portu. Po zakończonym zwiedzaniu wyjazd do Elbląga. Tu zobaczymy Zespół Starego Miasta, kościół katedralny św. Mikołaja, kamieniczki mieszczańskie, kościół św. Jerzego, Bramę Targową z XIV wieku oraz kościół podominikański z XIII wieku – obecnie centrum sztuki Galeria EL. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 3: GDAŃSK – SOPOT
Po śniadaniu zwiedzanie Gdańska. Zobaczymy Drogę Królewską, ul. Długą, Dom Uphagena, Ratusz Głównego Miasta, Długi Targ: Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, Długie Pobrzeże z Żurawiem oraz ulicę Mariacką z Kościołem Mariackim. Następnie przejazd do kościoła św. Brygidy – bastionu polskiej Solidarności i na plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz Bramą Stoczni Gdańskiej. Po południu udamy się na Westerplatte, gdzie pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża oddamy hołd żołnierzom walczącym tu i na innych polach bitewnych II wojny światowej. Na zakończenie dnia krótki spacer w Sopocie. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 4: OLIWA – ŻUKOWO – KARTUZY – SIANOWO
Rano śniadanie. Następnie przejazd do Oliwy. Nawiedzimy Bazylikę archikatedralną pw. św. Trójcy, Najświętszej Marii Panny, św. Bernarda oraz kościół św. Jakuba. Kolejno droga zaprowadzi nas do Żukowa, gdzie znajduje się kościół poklasztorny pw. Wniebowzięcia NMP, zbudowany na starym kościele św. Jakuba z XII w. Po południu dojedziemy do stolicy Kaszub – Kartuzów. Spacer po miasteczku, gdzie zobaczymy Kolegiatę pw. Wniebowzięcia NMP oraz Muzeum Kaszubskie, które pokazuje specyfikę i odrębność kulturową mieszkańców tych ziem. Na zakończenie dnia wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Sianowskiej. Sianowo jest celem licznych pielgrzymek i miejscem szczególnego kultu cudownej figurki Matki Bożej, ogłoszonej Królową Kaszub. Wieczorem przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 5: KALWARIA WEJHEROWSKA – MECHOWO – LĘBORK – ŁEBA
Rano, po śniadaniu przejazd do Kalwarii Wejherowskiej, czwartej z kolei powstałej w czasach Rzeczypospolitej. Nawiedzimy Kościół Klasztorny pw. św. Anny, ze słynącym łaskami Obrazem Matki Bożej Wejherowskiej oraz kapliczki na szlaku. W dalszej drodze zobaczymy kościół św. Jakuba Starszego w Mechowie. Po południu kolejnym punktem na szkalu Camino będzie Lębork – miejscowość od wieków związana z postacią św. Jakuba, który od średniowiecza jest patronem miejskiej fary. Kościół do dziś jest jednym z ważniejszych ośrodków kultu Apostoła na Pomorzu, posiadającym Jego relikwie, stanowi także główne centrum szlaku jakubowego w tej części kraju. Spacer po mieście. Na zakończenie dnia przejazd do Łeby, która również należy do miejsc szczególnie związanych z kultem św. Jakuba Apostoła. Tutaj bowiem znajduje się najdalej na północ położony kościół pod jego wezwaniem w Polsce. Świętemu Jakubowi miasto zawdzięcza nawet własny hejnał. Wieczorem przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 6: KRAINA W KRATĘ – SŁUPSK
Po śniadaniu przejdziemy przez Krainę w Kratę. Źródłem nazwy jest charakterystyczny wygląd szachulcowych budynków wzniesionych z drewnianych słupów i gliny malowanej na biało. Zobaczymy Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach – zrekonstruowaną wieś z przełomu XIX i XX wieku, skansen mający na celu ochronę tradycji Słowińców. Kontynuując podróż przez tą fascynującą krainę przejedziemy przez Swołowo, Bruskowo Wielkie, Bierkowo – podziwiając zabytkowe zagrody w stylu szachulcowym. Następnie zatrzymamy się w Słupsku. Spacer po mieście, podczas którego zobaczymy kościół podominikański pw. św. Jacka, Zamek Książąt Pomorskich i Kościół pw. NMP Królowej Różańca Świętego. Wieczorem przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 7: GÓRA CHEŁMSKA – KOŁOBRZEG – KAMIEŃ POMORSKI – ŚWINOUJŚCIE
Rano śniadanie. W tym dniu poznamy ostatni odcinek Camino Pomorskiego na terenie Polski. Nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej. Następnie udamy się do Kołobrzegu. Znaleziono tu dużą muszlę z gatunku Pecten (zwaną również muszlą świętego Jakuba), pochodzącą ze średniowiecza. Świadczy to o obecności w Kołobrzegu pielgrzymów, którzy wybierali się do Santiago de Compostela lub stamtąd wracali. Nawiedzimy Bazylikę konkatedralną pw. Wniebowzięcia NMP. Z Kołobrzegu udamy się do Kamienia Pomorskiego, jednego z najstarszych miast Pomorza. Już w X wieku, za czasów Mieszka I, istniał tu gród. Spacer po starówce. Ostatnim etapem dnia będzie przejazd do Świnoujścia. Miasto, jako jedyne w Polsce położone jest na wyspach i jest najbardziej na zachód wysuniętym odcinkiem Drogi św. Jakuba w Polsce. Zobaczymy port, Stawa Młyny – symbol miasta, znak nawigacyjny w kształcie wiatraka znajdujący się na zachodnim falochronie, przy ujściu Świny do Bałtyku. Spacer po eleganckim nadmorskim deptaku. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 8: SZCZECIN
Rano, po śniadaniu wyjedziemy w drogę powrotną do domu, zatrzymując się w Szczecinie. Tu nawiedzimy największy kościół na Pomorzu Zachodnim – Bazylikę Archikatedralną pod wezwaniem św. Jakuba. Wezwanie nadano jej ze względu na wielki kult Apostoła, jakim się cieszył w okolicach. Czczona figura Świętego jest reprezentacyjnie wystawiona na jednym z filarów wewnątrz kościoła, a na czas odbywającego się co roku Jarmarku Jakubowego przyozdabiana jest kapeluszem z charakterystyczną muszlą i przenoszona do prezbiterium. Po zakończonym zwiedzaniu wyruszymy w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki.
Treść powyższego programu chroniona jest prawami autorskimi. Powielanie jej i kopiowanie bez naszej pisemnej zgody jest zabronione.