PORTUGALIA | FATIMA I SANTIAGO

HISZPANIA I FRANCJA

GRECJA | SZLAKIEM ŚW. PAWŁA

MEDJUGORIE

OFERTA WAKACYJNA | LATO 2024

Armenia

ARMENIA zachwyci Cię swoją dziką przyrodą, przestrzenią, otwartością jej mieszkańców. Armenia to piękne górskie krajobrazy i do tego bardzo zróżnicowane. Aż 40% powierzchni kraju znajduje się na wysokości powyżej 2000 m n.p.m.! Dzięki nam możesz poznać kraj, gdzie czas jakby się zatrzymał, gdzie znajdziemy zabytki pamiętające początki naszej ery, a ich położenie niejednokrotnie zapiera dech w piersiach. Znalezienie się w tak wyjątkowym miejscu, to marzenie każdego pielgrzyma – my je spełnimy – Armenia czeka na Ciebie!

 ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PROGRAMAMI PIELGRZYMEK DO ARMENII:
 


Wieloletnie tradycje chrześcijańskie sprawiły, że Armenia jest niezwykle bogata w zabytki religijne, dodatkowo malownicze położenie na południowym Kaukazie, doskonały klimat i niezwykła gościnność Ormian sprawiają, że jest bardzo chętnie odwiedzanym krajem! To kraj, który Cię zachwyci już od pierwszych chwil!


 NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA W ARMENII:

 • Erywań – stolica kraju, a zarazem największe miasto Armenii. Tutaj życie biegnie znacznie szybciej niż na prowincji, co najbardziej można dostrzec po ilości ludzi oraz wzmożonym ruchu drogowym, szczególnie w godzinach szczytu. Sam Erywań nie jest dużym miastem, komunikacja miejska działa bardzo dobrze (mają nawet linię metra), więc łatwo się po nim poruszać. Miasto ma sporo do zaoferowania miłośnikom architektury, lokalnej kuchni, historii, czy wieczornych, romantycznych spacerów. Warto wybrać się na Kaskady, czyli główną atrakcję miasta, skąd widok na miasto i okolicę jest imponujący. Znajduje się tam również muzeum z wieloma dziełami sztuki oraz punkty widokowe na poszczególnych poziomach.
 • Geghard – dokładna nazwa klasztoru, to Geghardawank, czyli Klasztor Włóczni. Obiekt wpisany na listę UNESCO. W okresie średniowiecza przechowywano tu grot włóczni, którą przebito bok Chrystusa. Ormianie wierzą, że został przywieziony na ich ziemię przez apostoła Judę Tadeusza. Dziś znajduje się w niewielkim muzeum przy katedrze w Eczmiadzynie i obok deski z arki Noego jest największą relikwią Kościoła ormiańskiego. Klasztor powstał już na początku IV wieku. Założony przez twórcę tutejszego Kościoła, Grzegorza Oświeciciela, na miejscu starożytnych, przedchrześcijańskich miejsc kultu.
 • Garni – w miejscowości znajduje się jedyna w swoim rodzaju świątynia z przełomu I/II wieku, która przypomina ateński Partenon. Tyle, że wzniesiono ją nie z białego marmuru, ale z miejscowego ciemnego bazaltu. Najprawdopodobniej była poświęcona bogu Mitrze. Kult Mitry przywędrował do Armenii z Indii (przez Persję), a następnie stał się popularny w całym śródziemnomorskim świecie.
 • Eczmiadzyn – czwarte pod względem wielkości miasto w Armenii oddalone 20 km od Erywania, znane jako religijne centrum kraju. Główną atrakcją jest Katedra Eczmiadzyn będąca najstarszą (powstała w 303 roku) i najważniejszą budowlą dla wyznawców kościoła Ormiańskiego. Ponadto w Eczmiadzyn jest kilka ważnych kościołów oraz oddalone o 5 km dalej ruiny katedry Zvartnots.
 • Khor Virap – miejsce chrztu Armenii. Jest to niezwykle piękny monastyr u podnóża biblijnej Góry Ararat.
 • Jezioro Sewan – "kaukaski Bajkał", największe jezioro Armenii, a zarazem największe w całym Kaukazie, położone na wysokości 1916 m n.p.m. Jest świetną bazą na leniwy odpoczynek nad wodą, co przyciąga wielu turystów. Wzdłuż jeziora Sewan wiele plaż należy do prywatnych właścicieli hoteli, jednak są też plaże publiczne, ogólnodostępne. Latem temperatura wody oscyluje w granicach 20 stopni, czyli można liczyć na orzeźwiającą kąpiel w upalne dni.
 • Sewanawank – znajduję się tam zabytkowy klasztor ormiański z IX wieku. W klasztorze mieszczą się dwa kościoły: Świętych Apostołów i Matki Bożej.
 • Norawank – ormiański klasztor Norawank z XIII wieku znajduje się około 10 km od winiarskiej wioski Areni, na południu Armenii. Jest położony w wąwozie rzeki Arpa i otoczony pięknymi rdzawo-czerwonymi skałami. W skład kompleksu Norawank wchodzą dwie główne struktury: Kościół Matki Boskiej i Kościół św. Jana Chrzciciela oraz dodana później boczna Kaplica św. Gregora wraz z kilkoma ocalałymi chaczkarami (ormiańskie kamienne płyty lub pomniki nagrobne upamiętniające szczególne wydarzenia).
 • Areni – ormiańskie centrum upraw winorośli. Ostatnie odkrycia archeologiczne pokazały, że tutejsza ludność zajmowała się tym już 6 tys. lat temu! W Areni znajduje się również bardzo cenny zabytek z okresu średniowiecza, jest to kościół z 1321 roku. Zdobią go płaskorzeźby wykonane przez Momika, wybitnego architekta, rzeźbiarza i ilustratora działającego na tym obszarze na przełomie XIII i XIV wieku. Największym dziełem Momika jest znajdujący się w odległości ok. 10 km od Areni, zespół klasztorny Norawank.
 • Tatev – najładniej położony monastyr w Armenii, w tajemniczych górach. W skład kompleksu klasztornego wchodzą trzy kościoły: św. Piotra i Pawła, Matki Bożej oraz św. Grzegorza. Na górze obok jest kilka restauracji, gdzie można smacznie zjeść oraz kupić pamiątki. Kolejka Tatev to doskonała atrakcja dla miłośników rekordów. Trasa liczy ponad 5 km długości i została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa jako najdłuższa na świecie. DLACZEGO WARTO WYBRAĆ SIĘ Z NAMI DO ARMENII? 

 • Aby poznać kraj, który zajmuje powierzchnię 29 800 km², czyli tyle, co województwo wielkopolskie.
 • Aby poznać lokalną kuchnię, w szczególności polecamy pyszne sery w wielu odmianach, również owcze i słone.
 • Aby spróbować specjalności Ormian, którymi są wszelkiego rodzaju marynaty i kiszonki, a także rozsmakować się w szaszłykach i kebabach.
 • Aby skosztować lokalnego chleba w formie cienkiego jak papier placka, wyrabianego z mąki pszennej, wody i soli, który w 2014 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
 • Aby zjeść najlepsze w życiu morele, które wywodzą się z Armenii i są niebywale soczyste.
 • Aby napić się koniaku w Erywańskiej Fabryce Koniaku.
 • Aby poznać smak ormiańskiego pysznego wina z winogron, a także z granatów i innych owoców, zwłaszcza tego z miejscowości Areni, w której sztuka ta kwitnie od 6 tysięcy lat.
 • Aby zobaczyć w skarbcu katedry w Eczmiadzyn deskę z Arki Noego oraz grot Włóczni Przeznaczenia przechowywany w złotym relikwiarzu, którym miał zostać przebity bok Chrystusa po ukrzyżowaniu.
 • Aby przywieźć sobie pamiątkowy chaczkar lub ormiański kamień krzyżowy.DLACZEGO WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z NAMI DO ARMENII? 
✔  oferujemy sprawdzone i ciekawe programy pielgrzymek, również w połączeniu z Gruzją
✔  korzystamy tylko ze sprawdzonych hoteli 4* w Erywaniu
✔  przygotowujemy oferty dla małych i dużych grup
✔  zapewniamy bezpośredni przelot z Warszawy do Erywania (linie lotnicze LOT)
✔  współpracujemy ze sprawdzonym lokalnym kontrahentem i doświadczonymi polskojęzycznymi przewodnikami 
 

PORTUGALIA | FATIMA I SANTIAGO

HISZPANIA I FRANCJA

GRECJA | SZLAKIEM ŚW. PAWŁA

MEDJUGORIE

OFERTA WAKACYJNA | LATO 2024