PORTUGALIA | FATIMA I SANTIAGO

GRECJA | HISTORIA, RELIGIA I ZORBA

GRUZJA | KOLEBKA CHRZEŚCIJAŃSTWA

LIBAN | ŚLADAMI ŚW. CHARBELA

OFERTA WAKACYJNA | LATO 2024

Węgry


Polak Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki.
(Lengyel, magyar – két jó barát, Együtt harcol s issza borát.)


Chyba wszyscy Polacy i Węgrzy dobrze znają to stare przysłowie. Historia pokazuje, że powiedzenie powstało nie bez przyczyny, a losy obu narodów często się przeplatały. Czy współcześnie ma ono duże odzwierciedlenie? Może nie aż tak, ale myśląc o węgierskim kraju, liczni sympatycznie i ciepło się uśmiechają. Faktem bezspornym jest to, że od wielu lat Węgry były ulubionym kierunkiem turystycznym wielu Polaków.

Pierwsze skojarzenie z tym wspaniałym krajem to najczęściej Budapeszt i Balaton. To także wspaniała węgierska kuchnia, wino i cygańska muzyka. Dodatkowo relaks w licznych basenach termalnych oraz trudny do zrozumienia i zapamiętania język. Węgry to również wspaniałe miasta i miasteczka, różnorodne krajobrazy, bogactwo kulturalne, historyczne i etniczne. Warto wiedzieć również, że to Węgrzy są autorami takich wynalazków jak długopis czy kostka Rubika, a węgierski król Bela I, chyba jako jedyny król na świecie umarł, bo zawalił się pod nim tron i królewskie życie nie wytrzymało odniesionych obrażeń.

Mówiąc o Węgrzech należy pamiętać również, że większość Węgrów przeszła na chrześcijaństwo w już w XI wieku. Pierwszy król Węgier, święty Stefan I, przyjął chrześcijaństwo, a same Węgry miały aż dwóch króli, którzy zostali świętymi. 

Węgry to państwo w sercu Europy, wprawdzie bez dostępu do morza, ale za to z największym jeziorem Europy Środkowej, zwanym Węgierskim Morzem. Kraj ponad 3-krotnie mniejszy od Polski, bez kapryśnej, niestałej w uczuciach pogody, z łagodnym klimatem zachęcającym do odwiedzin kraju przez cały rok.

 ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PROGRAMAMI PIELGRZYMEK DO WĘGIER:

>>>  PIELGRZYMKA NA WĘGRY
  NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA NA WĘGRZECH:

 • Budapeszt – miasto naturalnie podzielone na dwie części przez przepływającą rzekę Dunaj. Jedna z części miasta to Buda, druga zaś Peszt. W tej pierwszej znajdują się główne zabytki kraju – Zamek Królewski, Baszty Rybackie, Kościół Macieja i Wzgórze Gellerta, druga natomiast jest bardziej przystosowana do życia. Tu znajduje się reprezentacyjna ulica Vaci Ucta usiana licznym restauracjami, kafejkami oraz ekskluzywnymi sklepami, a także Bazylika św. Stefana – największy kościół stolicy Węgier, gdzie wśród wielu relikwii przechowywana jest zmumifikowana prawica świętego Stefana oraz słynny Parlament – jeden z symboli stolicy Węgier i całego kraju, jeden z największych gmachów parlamentów narodowych na świecie.
 • Eger – malownicze miasto, jeden z najważniejszych regionów winiarskich kraju, słynący również z termalnych wód, bogate w skarby historii i kultury. Najbardziej znanym z nich jest Zamek Egerski, którego obrona przed Turkami jest dla Węgrów niczym obrona Jasnej Góry przed Szwedami dla Polaków. Spacerując po Egerze, obok chrześcijańskich śladów znajdujemy również pozostałości tureckiej obecności w mieście. Zwiedzanie miasta uwieńczy wizyta w Dolinie Pięknej Pani, gdzie przy dźwiękach cygańskiej muzyki w tradycyjnych piwniczkach można degustować wyrabianych tu win. Najbardziej znanym będzie słynna Bycza Krew – Egri Bikaver.
 • Szentendre – nazywane jest najpiękniejszym małym miastem Węgier i jednym z najpiękniejszych w Europie Środkowej. Pierwsze wzmianki o tym miasteczku pochodzą z I w p.n.e, gdyż znajdowało się tu rzymskie miasteczko legionowe. Ogromny wpływ na rozwój tej miejscowości wywarła okupacja turecka, a następnie Serbowie, którzy zasiedlili miasteczko po wycofaniu się Turków w XVII wieku. Szentendre to miasto artystów, galerii i muzeów. Jedno z najbardziej popularnych to licznie odwiedzane przez turystów Muzeum Marcepana.
 • Wyszehrad – początkowo należące do Rzymian, którzy zbudowali tu pograniczną fortecę. Później w tym miejscu istniał słowiański gród (słowiańska nazwa miasta – „zamek na wzgórzu”), w IX wieku opanowany przez Węgrów. Trudno uwierzyć, że mała miejscowość była kiedyś stolicą Królestwa Węgier. Na wzgórzu miasta wznosi się stary zamek – cytadela, skąd rozpościera się imponujący widok na Zakole Dunaju. Warto wiedzieć, że od tego miejsca bierze początek słynna "Grupa Wyszehradzka", gdyż to tu – w Wyszehradzie – miało miejsce spotkanie prezydentów Polski i Czechosłowacji oraz premiera Węgier w 1991 roku, którzy dyskutowali nad wspólnymi celami politycznymi.
 • Szekesferherwar – zabytkowe centrum miasta jest jednym z najcenniejszych kompleksów architektonicznych na całych Węgrzech. Najważniejszym miejscem jest Plac Koronacyjny. Mieści się w miejscu, gdzie była pierwsza stolica Węgier. Kiedyś tu była wspaniała, romańska bazylika królewska, niestety podczas wojen z Turkami została wysadzona. W kościele tym pochowanych było 17. królów węgierskich, a 37. zostało koronowanych. Dziś pozostało po niej niewiele. Współczesną ciekawostką dla Szekesferhervar była fabryka Ikarusów – autobusów, które jeszcze niedawno były komunikacyjnym symbolem każdego większego miasta w Polsce.
 • Tokaj – to niewielkie miasteczko na wschodzie Węgier, znane przede wszystkim z produkcji  „złotego trunku”. Tokaj to duma kraju, wino pożądane przez władców i wychwalane przez artystów. Beethoven i Schubert poświęcili tokajowi swoje utwory, a Ludwig XVI nazywał go „winem królów i królem win”. Wino zaczęto uprawiać tu od XIII wieku, ale ostateczna receptura powstała z mieszania winogron dotkniętych pleśnią Aszu i fermentacją, spisana została dopiero w wieku XVII i kultywuje się ją do dnia dzisiejszego.
 • Hajduszoboszlo – to bardzo popularny kurort wypoczynkowy, również wśród polskich turystów. Pierwsze baseny termalne powstały w tym miejscu w 1927 roku, kiedy odkryto, że woda wypływająca z ziemi ma unikalny skład i związane z tym właściwości lecznicze. Dzięki temu Hajduszoboszlo stało się uznanym uzdrowiskiem. Miasto słynie z kompleksów basenów, które stanowią idealne miejsce wypoczynku dla każdego, bez względu na wiek.
 • Balaton – największe jezioro Węgier i chętnie odwiedzany region turystyczny. Ponieważ jezioro jest stosunkowo płytkie, szybko się nagrzewa, dlatego sezon zaczyna się już w czerwcu, a kończy dopiero w październiku. Węgierskie morze jest bardzo czyste, często wieją tu wiatry powodując dość wysokie fale, co stanowi raj dla miłośników sportów wodnych. Wspaniała, czysta i turkusowa woda jest również nie lada atrakcją dla plażowiczów.
 • Tihany – to półwysep pochodzenia wulkanicznego położony w północnej części, kilkadziesiąt metrów nad wodami Balatonu. Tu przyciąga turystów słynne opactwo benedyktyńskie z XI wieku. Miejscowość jest bardzo atrakcyjna, kolorowa z wszechobecną lawendą i papryką. Dachy wielu budynków są tradycyjnie pokryte trzciną rosnącą przy jeziorze Balaton. Wszystko przypomina zamieszkały skansen.
 • Esztergom – kolebka katolicyzmu na Węgrzech i miejsce narodzin św. Stefana. Tu znajduje się monumentalna, największa pod względem wielkości na Węgrzech Bazylika pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny i św. Wojciecha. W jej wnętrzu znajduje się skarbiec skrywający najbogatszą kolekcję przedmiotów liturgicznych kraju. W kryptach zaś spoczywają prymasi Węgier wraz z legendarnym męczennikiem totalitaryzmu, Józefem Mindszenty.
 • Pannonhalma – liczące setki lat, nazywane "węgierskim Gnieznem" najstarsze węgierskie opactwo, położone na św. Górze Panonii. Kompleks klasztorny wraz z kompleksem szkolnictwa katolickiego i słynną biblioteką z rękopisami pochodzącymi z 1055 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Góra nazywana początkowo była Górą św. Marcina, gdyż chrześcijanie wierzyli, że w pobliżu urodził się św. Marcin, znany dziś jako św. Marcin z Tours.
 • Marianosztra – tutejszy klasztor ojców Paulinów był jednym z głównych centrów monastycznych Węgier. To z niego w 1382 roku na prośbę księcia opolskiego Władysława, wyruszyło na Jasną Górę szesnastu paulinów, którzy założyli sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie. Znajduje się tu Obraz Matki Bożej – Wielkiej Pani Węgier – XVIII-wieczna kopia cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
 • Mariapocs – jedno z najważniejszych na Węgrzech sanktuariów maryjnych. Historia świątyni sięga XVII wieku, kiedy to po wyzwoleniu kraju spod okupacji tureckiej w małej wiosce zwanej Pócs wzniesiona została niewielka drewniana cerkiew. Pewnego dnia modlący się w kościele ludzie zauważyli płynące z oczu ikony Matki Boskiej łzy, co uznane zostało przez miejscowych za cud. Jakiś czas później w miejscu drewnianej świątyni wybudowano barokowy, murowany kościół, a nazwę wioski zmieniono na Máriapócs.DLACZEGO WARTO WYBRAĆ SIĘ Z NAMI WĘGRY? 

 • Aby posłuchać o wspaniałej, węgierskiej historii, począwszy od czasów Celtów, Rzymian, Arpadów, Andegawenów, Jagiellonów i Habsburgów.
 • Aby poznać dziedzictwo chrześcijańskie Węgier poprzez odwiedzanie wielkich Bazylik, Sanktuariów i Opactw.
 • Aby zobaczyć węgierską różnorodność miast, miasteczek, wiosek, poznać ich kulturę i tradycję.
 • Aby posmakować wspaniałej węgierskiej kuchni, która nieodłącznie kojarzy nam się z papryką, gulaszem czy słynnym drożdżowym plackiem smażonym w głębokim tłuszczu, zwanym popularnie langoszem.
 • Aby degustować doskonałe węgierskie trunki, jak wino Tokaj, Egri Bikaver, Palinkę czy Unicum.
 • Aby wybrać się na wieczorny, romantyczny rejs po Dunaju, podczas którego można podziwiać wspaniale oświetloną panoramę Budapesztu i jego najważniejsze zabytki przy dźwiękach dyskretnej muzyki.
 • Aby zażyć kąpieli w licznych basenach termalnych kraju: w Budapeszcie, w Miszkolcu, w Hajduszoboszlo, w Egerze lub w największym w Europie termalnym jeziorze Heviz.
 • Aby skosztować węgierskiej tradycji regionalnego wieczoru, podczas którego, w tradycyjnej karczmie, będziemy delektować się węgierskimi daniami, popijać węgierskie wino słuchając  czardasza i cygańskiej muzyki!DLACZEGO WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z NAMI NA WĘGRY? 
✔  to kraj, który jest blisko, dlatego podróż nie jest męcząca
✔  realizujemy programy dla dużych i małych grup
✔  można połączyć zwiedzanie z wypoczynkiem
✔  na miejscu doskonali przewodnicy w języku polskim
✔  w programie najpiękniejsze miejsca Węgier
 

PORTUGALIA | FATIMA I SANTIAGO

GRECJA | HISTORIA, RELIGIA I ZORBA

GRUZJA | KOLEBKA CHRZEŚCIJAŃSTWA

LIBAN | ŚLADAMI ŚW. CHARBELA

OFERTA WAKACYJNA | LATO 2024