PORTUGALIA | FATIMA I SANTIAGO

GRECJA | HISTORIA, RELIGIA I ZORBA

GRUZJA | KOLEBKA CHRZEŚCIJAŃSTWA

LIBAN | ŚLADAMI ŚW. CHARBELA

OFERTA WAKACYJNA | LATO 2024

Gruzja

Marzy Ci się niezapomniana podróż, pełna niesamowitych wrażeń i pięknych górskich widoków? Koniecznie musisz odwiedzić ​Gruzję​! Ten wciąż nie do końca odkryty przez turystów kraj ma wiele do zaoferowania. Przekonaj się jak wspaniała jest ​architektura Gruzji,​ skrywająca historyczne tajemnice i jak bardzo tamtejsze​ krajobrazy​ zapierają dech w piersiach. Jedna z gruzińskich legend mówi, że kiedy Bóg stwarzał świat, wyjątkowo upodobał sobie Gruzję i postanowił, że to właśnie tam będzie odpoczywać po skończonej pracy. Gdy przyszło jednak do podziału ziemi między poszczególne narody, Gruzini otrzymali ten jeden z najpiękniejszych zakątków globu w nagrodę za to, że w przeciwieństwie do innych nacji zachowali spokój. Jak w wielu różnych legendach, tak i w tej jest ziarnko prawdy, bo Gruzja faktycznie jest idealnym miejscem na zwiedzanie i wypoczynek: są tam zarówno piękne plaże, jak i wysokie góry. Odkryj z nami  korzenie chrześcijańskiej Europy, dzięki temu będziesz mógł na własne oczy przekonać się, że Gruzja to ziemia wybrana przez Boga.
 



ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PROGRAMAMI PIELGRZYMEK DO GRUZJI:
 

Gruzja to nie tylko piękne widoki i zwiedzanie tajemniczych, malowniczych zakątków. Gruzja to kraj, który Cię zachwyci już od pierwszych chwil i w którym poczujesz niesamowicie gościnną atmosferę. Gruzja to przede wszystkim ludzie, bo Gruzini to niezwykle serdeczne osoby o ogromnej gościnności, a dodatkowo bardzo lubią Polaków, dlatego tym bardziej warto wybrać ten cel podróży. Doznasz tam cudownych przeżyć i to wszystko dzięki niezapomnianej pielgrzymce. Nie bez przyczyny mówi się, że kto podróżuje ten żyje dwa razy. Pielgrzymuj z nami!


 



NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA W GRUZJI:

  • Tbilisi – stolica i największe miasto Gruzji, którego korzenie sięgają III i IV wieku p.n.e. Tbilisi to miasto wielu kontrastów – z jednej strony Tbilisi to jedno z najstarszych miast na świecie, a z drugiej podziwiać możemy lśniące, szklane konstrukcje lub też rozpadające się sowieckie budynki. Przez setki lat przez Tbilisi przebiegały ważne szlaki handlowe (wreszcie to miasto na pograniczu Europy oraz Azji), co zaowocowało wielokulturowym charakterem miasta. Do największych atrakcji Tbilisi należą m.in. Bazylika Anczischati, czyli najstarsza świątynia na terenie miasta oraz Sobór Trójcy Świętej, czyli trzecia najwyższa prawosławna świątynia na świecie – ten największy zabytek sakralny w całej Gruzji widać niemal z każdego zakątka miasta. W samym sercu starego miasta znajduje się katedra Sioni, w której przechowywana jest najcenniejsza relikwia kościoła gruzińskiego – krzyż św. Nino, za sprawą której Gruzja przyjęła w IV wieku chrześcijaństwo. W centrum miasta są ciekawe restauracje serwujące lokalne gruzińskie specjalności i w których oprócz lokalnej muzyki można obejrzeć występy tancerzy. Nowoczesne butiki i sklepy z pamiątkami, gmach opery, parlament i liczne muzea znajdują  przy największej i najważniejszej ulicy nazwanej na cześć średniowiecznego poety Szoty Rustawelego. W Tbilisi warto pospacerować po zrekonstruowanej niedawno starej części miasta oraz odwiedzić słynne łaźnie siarkowe, które powstały 1500 lat temu! Gruzini mówią, że nie ma nic lepszego niż po typowej suprze, pełnej wina i czaczy, wybrać się z rana właśnie do takiej łaźni. Stara część miasta, tzw. Stare Tbilisi wyróżnia się charakterystycznymi kamienicami z drewnianymi, misternie rzeźbionymi, kolorowymi balkonami. Tuż obok IV-wiecznej Twierdzy Narikala, na którą wjeżdża się nowoczesną kolejką, stoi 20-metrowa Matka Gruzja (Kartis Deda) – symbol kraju, czyli aluminiowa kobieta z kieliszkiem wina dla przyjaciół w jednej ręce i mieczem dla wrogów w drugiej. Jest to jeden z najlepszych widoków w mieście!
  • Mccheta – miejsce przechowywania szaty Chrystusa. W dawnych wiekach Mccheta była areną najważniejszych wydarzeń w historii Gruzji i Gruzinów. Z tym miastem wiążą się początki gruzińskiego państwa. Właśnie w Mcchecie Gruzini przyjęli chrzest. Świadectwem minionych dziejów są monumentalne świątynie i klasztory, warownie oraz grobowce gruzińskich monarchów. Mccheta to starożytna stolica Gruzji, która dziś jest kulturową stolicą Gruzinów i „miastem-muzeum”. Miasto może się poszczycić wspaniałymi zabytkami gruzińskiej cywilizacji, które w 1994 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.
  • Sighnaghi – to gród leżący na wzniesieniu, z którego rozciąga się piękny widok na Równinę Alazańską, a w tle na ośnieżone szczyty Kaukazu Wielkiego. Jest to tzw. "gruzińska Toskania". Miasteczko mimo, że jest małe, to jest uznawane za jedno z najpiękniejszych miast Zakaukazia. Do głównych zabytków zalicza się twierdzę wraz z kompleksem murów obronnych, cerkiew św. Stefana i cerkiew św. Jerzego, a  także park etnograficzny. Jedną z ciekawszych atrakcji przyciągających tam turystów jest Pałac Ślubów, który działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu!
  • Bodbe – monastyr zbudowany miedzy IV a IX stuleciem, miejsce śmierci i pochówku św. Nino, która przyczyniła się do przyjęcia przez Gruzję chrześcijaństwa w IV wieku. Nieopodal bazyliki bije święte źródło, którego woda ma działanie lecznicze. Świątynia, jak i cała okolica, są pięknie położone, a Kaukaz Wielki na tle kwitnących kwiatów prezentuje się stamtąd naprawdę fantastycznie!
  • Batumi – stolica Adżarii. Kiedyś to miasto kojarzyło się z luksusowymi wakacjami, śpiewano o nim piosenki. To zaskakujące miejsce, pełne kontrastów – z jednej strony otoczone morzem, z drugiej górami. Nowoczesne budynki sąsiadują tutaj z kamieniczkami, stylem przypominającymi te z Nowego Orleanu. Główne atrakcje to: wieża Czaczy wraz z fontanną, z której co jakiś czas strumykiem wypływa słynny gruziński samogon, wieżowiec z iglicą, Batumi Tower, Wieża Gruzińskiego Alfabetu. W Parku Cudów znajduje się też jeden z symboli Batumi – jedna z najbardziej romantycznych rzeźb na świecie, ruchomy pomnik opowiadający historię miłości Ali i Nino. Plaża w Batumi jest długa, szeroka i kamienista. Latem bywa tu naprawdę tłoczno, miasto jest bardzo popularnym kurortem. Wzdłuż promenady znajduje się mnóstwo kawiarni, restauracji i sklepików. Warto udać się do starej części Starego Miasta, aby zobaczyć zbudowany na wzór wenecki Piazzę, która służy jako miejsce spotkań, wydarzeń kulturalnych, mieszczą się tu także liczne kawiarnie i restauracje. Spacerując po starej części Batumi wzrok przykuwają też świątynie różnych wyzwań. Meczet Orta Dzhame sąsiaduje tu z prawosławnym Kościołem św. Mikołaja, ormiańskim kościołem i synagogą. Batumi to nie tylko kurort nadmorski, ale także ważny port na czarnomorskim wybrzeżu. Przy nabrzeżu mieści się stacja kolejki linowej. Agro Cable Car zabierze nas w 15-minutową podróż nad miastem aż na szczyt wzgórza Anuria, z którego można podziwiać panoramę miasta.
  • Gudauri – zimowy kurort  narciarski leżący w  górach Kaukazu.
  • Gruzińska droga wojenna – jest uznawana za najpiękniejszą drogę samochodową w Gruzji. Ze względu na swoje położenie, które w sposób naturalny tworzyło drogę przez góry, już w starożytności biegł tu starożytny szlak komunikacyjny. W XIX wieku powstała tu droga, wykorzystywana głównie przez rosyjskie wojska. Stąd też dzisiejsza nazwa – "Gruzińska droga wojenna", która łączy Tbilisi z rosyjskim Władykałkazem. Łącznie liczy sobie 200 km.
  • Stepancminda / Kazbegi – miejsce gdzie dociera 95% turystów odwiedzających Gruzję. Miasteczko leżące na wysokości 1750 metrów n.p.m dawniej znane było jako Kazbegi (na cześć lokalnego przywódcy). Od 2006 roku powrócono do nazwy Stepancminda (na cześć św. Szczepana, który zbudował tam swoją pustelnię). Położne jest w pobliżu rosyjskiej granicy, u stóp najsłynniejszego kaukaskiego szczytu jakim jest Kazbek. Główną atrakcją jest niewątpliwie słynny klasztor Cminda Sameba (Kościół św. Trójcy) położony w pobliżu wioski Gergeti na wysokości 2170 metrów n.p.m. Od 2019 roku dojedziemy tam nową wyasfaltowaną drogą pod sam klasztor. To właśnie w tym miejscu mamy możliwość zobaczyć dwa najsłynniejsze, gruzińskie widoki pojawiające się na większości zdjęć z tego rejonu: widok na Kazbek i widok na klasztor. Do klasztoru można również dojść pieszo ze znajdującego się w dole miasteczka.
  • Twierdza Ananuri – pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku, często zdobi okładki przewodników po Gruzji. Leży nad brzegiem zbiornika Zhinvali i jest bardzo urokliwym i popularnym miejscem, w którym historia i architektura współgra z naturą.
  • Swanetia – znajduje się w wysokich górach Kaukazu. Prócz przepięknych szlaków, Swanetia wyróżnia się swoją kulturą i architekturą. Historyczne domy sprawowały funkcję obronną – znajdujące się przy nich wieże chroniły przed rodowymi waśniami. Dzięki nim mieszkańcy mogli obserwować wroga.
  • Uplisciche – miasto w całości złożone z jaskiń, uważane jest za jedną z najstarszych osad w Gruzji. Jest to starożytna osada, która została wykuta w skałach ok. 1000-1200 lat przed narodzeniem Chrystusa, w której niegdyś zamieszkiwało ponad 20 000 ludzi. To skalne miasto jest pełne podziemnych ulic i korytarzy, znajdują się tam nawet pozostałości antycznego teatru.
  • Kutaisi – miasto, którego dzieje sięgają czasów wyprawy po Złote Runo. W centrum znajduje się katedra Bagrati z XI wieku z ruinami twierdzy Ukimerioni, fontanna Kolchidy na głównym placu miasta.
  • Monastyr Gelati – jest dla Gruzji tym, czym Uniwersytet Jagielloński jest dla Polski. To on przez wieki sprawował rolę intelektualnego i kulturalnego centrum kraju. Gelati zostało nawet ochrzczone mianem „Nowa Grecja”. Znajdują się w nim piękne średniowieczne freski.
  • Dawid Gareja – położony na granicy z Azerbejdżanem kompleks monastyrów. Pierwszy klasztor został tu założony w VI wieku przez syryjskich mnichów. Przez wieki rozbudowywał się, a w czasach średniowiecza osiągnął największą świetność. Wtedy – podobnie jak Galeti – był to jeden z najważniejszych gruzińskich kompleksów religijno-intelektualnych. Jest to niezwykle urokliwe miejsce, które zachwyca swoim stepowym krajobrazem.
  • Dolina Truso – to jedna z najpiękniejszych dolin w Gruzji, w której zobaczyć można  kolorowe źródła mineralne.
  • Kanion Martvili – jeden z ładniejszych kanionów w okolicy Kutaisi. Wąwóz nie jest duży, ale jego największą atrakcją jest krótki spływ pontonem, podczas którego przekonać się można jakie cuda potrafi stworzyć Matka Natura.
  • Ushguli – to położona u podnóża szczytu Szchara, najbardziej odizolowana od świata osada w Gruzji i najwyżej położona wioska Europy. Zlokalizowana na wysokości 2100 metrów n.p.m. Ushguli zamieszkana jest jedynie przed 250 stałych mieszkańców. Śnieg przykrywa wioskę przez 6 miesięcy w roku, a w przypadku śnieżyc, zamykane są wszystkie drogi do niej prowadzące.



DLACZEGO WARTO WYBRAĆ SIĘ Z NAMI DO GRUZJI? 

  • Aby odkryć z nami  korzenie chrześcijańskiej Europy, dzięki temu będzie można na własne oczy przekonać się, że Gruzja to ziemia wybrana przez Boga.
  • Aby poznać historię św. Nino, która przyczyniła się do przyjęcia przez Gruzję chrześcijaństwaa w IV wieku. 
  • Aby dobrze zjeść. Gruzińska kuchnia jest bardzo zróżnicowana i nikt nie wróci stamtąd głodny, bez względu na to, na jakiej jest diecie. Polecamy szczególnie placki z serem chaczapuri i pierożki chinkali.
  • Aby poznać Gruzinów – ich kulturę i tradycje. Przed podróżą warto przeczytać książkę ks. Zuraba Kakachishvili’ego „Świadkowie Chrystusa w Gruzji” oraz książkę Mellerów „Gaumardżos”, która pozwoli bliżej poznać i zrozumieć ten naród.
  • Aby iść na gruzińską biesiadę czyli tzw. „suprę” w towarzystwie Tamady i zobaczyć gruzińskie tańce w wykonaniu wspaniałych lokalnych tancerzy. Gruzini potrafią się świetnie bawić, kochają taniec, śpiew i biesiadowanie. Są niesamowicie gościnni!
  • Aby zobaczyć najstarsze skalne miasto Uplisciche, czyli wyciosany w piaskowcu skalny gród.
  • Aby przekonać się, że Polska nie jest biednym i zacofanym krajem. Nie twierdzimy, że Gruzja jest, ale jednak trochę jej jeszcze do nas brakuje i widać to prawie na każdym kroku.
  • Aby zobaczyć kilka niesamowicie intrygujących budowli. Ministerstwo Transportu Drogowego w Tbilisi, budynki, które zostały wybudowane i opuszczone ze względu na brak pomysłu na ich wykorzystanie… Taaak, gruzińskie podejście do architektury bywa naprawdę zaskakujące.
  • Aby podziwiać piękny, bardzo zróżnicowany krajobraz Gruzji. 75% tego kraju stanowią wzniesienia powyżej 500 m.n.p.m., a widok na Kazbek, który ma 5047 m n.p.m. zapiera dech w piersiach!
  • Aby napić się gruzińskiego wina w jego ojczyźnie. Smakuje wyśmienicie i nie powoduje skutków ubocznych :) Chacha, czyli gruzińska wódka też zawsze smakuje wybornie.

Gruzja zdobywa przez ostatnie lata serca tysięcy turystów z całego świata. W Gruzji jest inaczej niż w Polsce, inaczej niż gdziekolwiek... stamtąd każdy wraca zadowolony!



DLACZEGO WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z NAMI DO GRUZJI? 
✔  oferujemy sprawdzone i ciekawe programy pielgrzymek, również w połączeniu z Armenią
✔  korzystamy tylko ze sprawdzonych hoteli 3*, a na życzenie również 4*
✔  przygotowujemy oferty dla małych i dużych grup
✔  zapewniamy bezpośredni przelot z Warszawy do Tbilisi (linie lotnicze LOT) lub z Katowic do Kutaisi (linie lotnicze WIZZAIR)
✔  współpracujemy ze sprawdzonym lokalnym kontrahentem i doświadczonymi przewodnikami
✔  gwarantujemy wysoką jakość świadczonych usług, miłą atmosferę i indywidualne podejście do każdej realizowanej grupy
 

PORTUGALIA | FATIMA I SANTIAGO

GRECJA | HISTORIA, RELIGIA I ZORBA

GRUZJA | KOLEBKA CHRZEŚCIJAŃSTWA

LIBAN | ŚLADAMI ŚW. CHARBELA

OFERTA WAKACYJNA | LATO 2024