PORTUGALIA | FATIMA I SANTIAGO

HISZPANIA I FRANCJA

GRECJA | SZLAKIEM ŚW. PAWŁA

MEDJUGORIE

OFERTA WAKACYJNA | LATO 2024

Cypr

CYPR to trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Od wieków była celem ataków potężnych zdobywców, którzy pragnęli wykorzystać jej strategiczne położenie, leży bowiem między trzema kontynentami: Azją, Afryką i Europą. Często zatem przechodziła z rąk do rąk. Bili się o nią Grecy, Turcy, Anglicy.

Cypr ma swój niepowtarzalny urok, a tajemniczości dodaje fakt, że u jej wybrzeży narodziła się Afrodyta - grecka bogini miłości. Zachwyca cudownymi plażami, klimatycznymi uroczymi wioskami, całym ogromem starożytnych ruin i stanowisk archeologicznych. To także malownicze góry i tętniące życiem miasta.

 ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PROGRAMAMI PIELGRZYMEK NA CYPR:


Na każdym kroku spotkać można ślady niezwykle ciekawej i burzliwej przeszłości wyspy, która liczy blisko 10 000 lat. Wiele tu przede wszystkim znaków chrześcijaństwa i działalności licznych Apostołów. Cypr był pierwszym miejscem, które odwiedzili św. Paweł Apostoł ze św. Barnabą w swojej pierwszej podróży misyjnej do Azji Mniejszej. Św. Łukasz, który miał talent malarski, namalował ikonę Madonny, pokrytą 24-karatowym złotem oraz zdobioną srebrem i perłami, która znajduje się w mieście Kelefos, w najsławniejszym i najbogatszym klasztorze na tej wyspie. Św. Łazarz był pierwszym biskupem cypryjskiej Larnaki, gdzie jego imieniem nazwano jeden z tamtejszych kościołów. Tu spotyka się ślady także takich świętych jak m.in. św. Marek, św. Jan czy św. Andrzej.
 NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA NA CYPRZE:

 • Nikozja to jedyna na świecie podzielona stolica – przez miasto przebiega granica między Republiką Cypru a Cyprem Północnym. Na każdym kroku można się natknąć na druty kolczaste i mury. To tzw. Zielona Linia, która przebiega przez środek Starego Miasta. Będąc w Nikozji koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Cypru, zobaczyć bramę Famagusta, Pałac Arcybiskupi i wybrać się na spacer po krętych, klimatycznych uliczkach Laiki Geitonia.
   
 • Pafos – wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W czasach rzymskich i hellenistycznych była to stolica Cypru. Jego historia to tysiące lat ciekawej przeszłości. Tu stoją ruiny największej na wyspie bazyliki pochodzącej z czasów Bizancjum. W XIII wieku na jej ruinach zbudowano Kościół Panagia Chrystopolitissa. Tutaj znajdziemy kamienny pręgierz, gdzie – jak głoszą zapiski – przywiązano św. Pawła i poddano chłoście. Koniecznie należy odwiedzić też Park Archeologiczny Kato Pafos, w którym zdecydowana większość ruin pochodzi z okresu rzymskiego, ale znajdziemy tam też zabytki, sięgające czasów prehistorycznych i średniowiecznych. Zachwycają też przepiękne misterne mozaiki datowane na II wiek n.e. 
   
 • Grobowce Królewskie – leżą niedaleko Kato Pafos. Chowani tam byli namiestnicy rządzący wyspą. Swoją nazwę otrzymały jedynie ze względu na swoje imponujące rozmiary, bo tak naprawdę żaden król ani władca nie został w nich nigdy pochowany. Grobowce wykute są w litej skale, co pozwala im wtapiać się w otoczenie.
   
 • Skała Afrodyty (Petra tou Romiou) – to skała wyrastająca wprost ze spienionych fal Morza Śródziemnego. Legenda głosi, że to miejsce narodzin Afrodyty – greckiej bogini miłości, piękności i płodności. Cypryjczycy świadomie uczynili z niej swoją ikonę. Imię Afrodyty nosi nie tylko skała czy pobliska plaża, ale noszą także hotele, restauracje czy nawet łodzie. Dlatego Cypr bardzo często nazywany jest też Wyspą Miłości. Aby zapewnić sobie wieczną miłość, należy opłynąć skałę przy blasku księżyca wraz z ukochaną osobą lub podarować jej kamień w kształcie serca.
   
 • Góry Troodos to „zielone serce Cypru”. Przepełnione małymi, klimatycznymi wioskami i zachwycają śródziemnomorską przyrodą. Tu oglądać można liczne, tajemnicze monastyry na czele z Klasztorem Kykkos. Tu zobaczymy najwyższy na Cyprze wodospad Mylomeri, albo wejdziemy na najwyższy szczyt Cypru – Olimbos. W piękną pogodę ze szczytu podziwiać można panoramę Turcji. W zimie Góry Troodos to jedyne miejsce, gdzie można pojeździć na nartach.
   
 • Lefkara to cudnej urody wioska położona niemal w samym sercu Cypru, ponieważ znajduje się tylko 50 km od Nikozji, 45 km od Larnaki i 50 km od Limassol. Spacer wąskimi, wybrukowanymi uliczkami to uczta dla oczu. Uroku okolicy dodają kwiaty, które stoją w donicach na każdym rogu, na każdej ulicy i przy wszystkich oknach. Wioska znana jest z pięknej, unikalnie zachowanej architektury, starych cypryjskich tradycji kultywowanych po dziś dzień, niesamowitych haftów i sztuki koronkarskiej zwanej „lefkaritika”. Lefkaritika to głęboko zakorzeniona część kultury Cypru, która wciąż żyje – znajdziemy ją w lokalnych sklepach, a na ulicach często spotkać można kobiety wykonujące to rękodzieło.
   
 • Kurion – ruiny antycznego miasta, które są jednym z najbardziej imponujących kompleksów archeologicznych na wyspie. Najwspanialszy zabytek tego kompleksu to odeon, pięknie wkomponowany w strome zbocze. Znaleźć tu można również ruiny stadionu, łaźni, bazyliki oraz agory. W położonym niedaleko Kurionu Sanktuarium Apolla po dziś dzień podziwiać można ruiny świątyni, a także domów kapłanów.
   
 • Flamingi – Cypr to jedno z nielicznych miejsc w Europie i bliskiej Azji, gdzie można zobaczyć te przepiękne różowe ptaki. Pojawiają się na słonych jeziorach Cypru, w okresie od października do marca. Zbierają się w centralnej części, wykonują rytualne tańce godowe, bawią się ze sobą i żerują.
   
 • Larnaka – będąc na Cyprze nie można pominąć tego miasta, bo tu znajduje się świątynia z relikwiami św. Łazarza. Kościół otacza urokliwy rynek, który zachęca do wypicia kawy i chwili odpoczynku. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się promenada, przy której można znaleźć całe mnóstwo klimatycznych knajpek i sklepów. To miasto, w którym toczy się codzienne życie Cypryjczyków, którzy tu mieszkają i pracują.
 DLACZEGO WARTO WYBRAĆ SIĘ Z NAMI NA CYPR? 

 • Aby odkryć niezwykle interesującą i bogatą historię Cypru, która liczy ponad 10 000 lat. Począwszy od artefaktów z epoki neolitu i bizantyjskiej, przez starożytne greckie ruiny, tureckie meczety, po liczne ślady starej weneckiej kultury
 • Aby przemierzyć szlak Apostoła Pawła, jego towarzyszy i innych świętych, którzy pozostawili swoje ślady na tej maleńkiej wyspie.
 • Aby posmakować przepysznej kuchni etnicznych Turków i Greków, których wpływy mieszają się na wyspie. Smakowite mięso i ryby w towarzystwie warzyw. Będąc na Cyprze koniecznie należy też spróbować słynnego sera halloumi, który podawany jest na tysiące sposobów. Do tego łyk słodkiego wina deserowego Commandaria. Czegoż chcieć więcej!
 • Aby doświadczyć pięknej pogody przez cały rok! Cypr posiada jeden z najcieplejszych klimatów w Europie. Tutaj słońce świeci niemal cały czas.
 • Aby odwiedzić jeden z najbezpieczniejszych krajów europejskich. Statystyki mówią, że Cypr ma najniższą liczbę zarejestrowanych przestępstw.
 • Aby podziwiać czyste plaże i turkusową wodę! Cypr posiada jedne z najpiękniejszych plaż w Europie, z krystalicznie przejrzystą wodą. Różnorodność ich jest tak wielka, że każdy znajdzie coś dla siebie - ten kto szuka rozrywki, rodziny z dziećmi, a także osoby poszukujące wyciszenia. Tu naprawdę można odpocząć na ciepłym, złocistym piasku, ciesząc się słońcem i niesamowitymi widokami.
 • Aby zobaczyć drzewo, które spełnia życzenia! Jest takie – w Pafos! Zgodnie z tradycją należy zawiązać chusteczkę na tymże drzewie i wypowiedzieć życzenie, by mogło się spełnić. Koniecznie należy to zrobić!DLACZEGO WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z NAMI NA CYPR? 
✔  realizujemy programy nawet dla małych grup
✔  bezpośrednie loty na Cypr z Krakowa, Katowic, Warszawy, Wrocławia
✔  na miejscu doskonali przewodnicy lokalni, również polskojęzyczni
✔  zakwaterowanie w jednym hotelu podczas trwania całej pielgrzymki
 

PORTUGALIA | FATIMA I SANTIAGO

HISZPANIA I FRANCJA

GRECJA | SZLAKIEM ŚW. PAWŁA

MEDJUGORIE

OFERTA WAKACYJNA | LATO 2024