PORTUGALIA | FATIMA I SANTIAGO

HISZPANIA I FRANCJA

GRECJA | SZLAKIEM ŚW. PAWŁA

MEDJUGORIE

OFERTA WAKACYJNA | LATO 2024

Bałkany

BAŁKANY to półwysep mający powierzchnię 470 tys. km². To dziewięć państw, trzy wielkie religie, które przenikają się wzajemnie. To różne języki wraz z dialektami, setki różnorakich tradycji i jeszcze więcej cudownych, niezwykłych miejsc. Myśląc o Bałkanach mamy przed oczyma zapierającą dech w piersiach przyrodę, tysiące przepięknych i unikalnych zabytków, niesamowitą gościnność tamtejszych mieszkańców, przepyszną kuchnię i wyśmienite wina, a przede wszystkim burzliwą historię półwyspu.

Krajobraz Bałkanów jest niezwykle urozmaicony - od wysokich majestatycznych gór, przez rwące rzeki, głębokie kaniony, po cudowne piaszczyste wybrzeża i krystalicznie czyste morze. Do tego magiczne jeziora, niezmienione przez człowieka tereny zielone oraz miasta ze starówkami sięgającymi najdawniejszych czasów, wpisanymi na listę UNESCO. Bałkany zachwycają też, a może przede wszystkim, swoją bogatą historią, w której przeplatają się wpływy rzymskie, bizantyjskie, osmańskie i jugosłowiańskie, widoczne w wielu zabytkach.

Ten rejon to niezmiennie kipiący tygiel pełen wielu narodowości, kultur, religii i różnorodnych interesów. Jak w starożytności, tak i dziś Bałkany są „mostem” łączącym trzy kontynenty z całym bagażem piękna i rozmaitości kulturowej.

 ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PROGRAMAMI PIELGRZYMEK NA BAŁKANY:

  CZARNOGÓRA… Montenegro… Malutkie państwo, które powstało po rozpadzie Serbii i Czarnogóry, a wcześniej z rozpadu Federalnej Republiki Jugosławii. Choć kraj ten jest naprawdę maleńki, oferuje całe mnóstwo atrakcji turystycznych, przyrodniczych, krajoznawczych. Tu przepiękne górskie krajobrazy schodzą niemal wprost do morza. Zachwyca wciąż dzika i unikalna przyroda. Do odpoczynku zachęca najdłuższa plaża na Bałkanach. Koniecznie trzeba zobaczyć Bokę Kotorską, która dzięki malowniczym fiordom (jedynym na południu Europy) często nazywana jest najpiękniejszą zatoką świata. Tu znajduje się także oszałamiający kanion rzeki Tara, drugi najdłuższy kanion na świecie. To klimatyczne, niepowtarzalne miasta takie jak Budva, Kotor, Perast czy Bar rozsiane po całym wybrzeżu. To prawdziwa perła Bałkanów!
 

NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA W CZARNOGÓRZE:

 • Boka Kotorska – uważana za jedyny w Europie południowej fiord. Składa się 5 połączonych ze sobą zatok, wcinających się głęboko w ląd. Otaczające ją góry sięgają nawet 1700 metrów wysokości, a nad jej brzegami położonych jest wiele zabytkowych miasteczek. Widoki wręcz onieśmielają i zapierają dech w piersiach. Najsłynniejszym miasteczkiem w tym rejonie jest Kotor, który podobnie jak cały fiord jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie da się tego opisać słowami, tam trzeba po prostu pojechać!
   
 • Budva – zwana „Małym Dubrownikiem”, pełna życia stolica turystycznej czarnogórskiej riwiery, gdzie starożytność miesza się ze średniowieczem, morze z potężnymi górami, dostojna przeszłość z gwarem modnych plaż, a wszystko otulone soczystą śródziemnomorską zielenią i kwiatami. Miasto słynie z licznych barów, restauracji, dyskotek i rozległych plaż. Długość linii brzegowej tej riwiery to 12 kilometrów, na co składa się aż 21 plaż, z których najbardziej znana to Slovenska plaža.
   
 • Kanion rzeki Tara – rzeka Tara, zwana też „Łzą Europy”, ma przepiękny, błękitny kolor i jest jedną z najczystszych rzek naszego kontynentu. Na długości 82 kilometrów wyżłobiła najgłębszy w Europie i jeden z najgłębszych na świecie kanionów. Zbocza porośnięte gęstym ciemnym lasem miejscami pną się do góry na wysokość nawet 1300 metrów. Zdaniem znawców, kanion swoją wielkością ustępuje jedynie Wielkiemu Kanionowi Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Tyle wodospadów i progów wodnych ciężko znaleźć gdziekolwiek indziej w Europie. Kto już tam dotrze, powinien zobaczyć potok Ljuticy –zapisany w księdze rekordów Guinnessa jako najsilniejsze źródło w Europie (1000 litrów wody na sekundę) i najkrótsza rzeka Europy (170 metrów).
   
 • Svety Stefan – zaledwie kilka kilometrów od popularnej miejscowości wypoczynkowej Budva leży najbardziej luksusowa w Czarnogórze wysepka Świętego Stefana (Sveti Stefan). Wysepka, gdyż ma ona zaledwie 12 400 m2 powierzchni. Niegdyś ufortyfikowana rybacka osada, obecnie to najbardziej luksusowych kompleks wypoczynkowo-hotelowy w Czarnogórze. Kamienne domki z ceglastymi dachówkami, które oplatają zielone pnącza… Wąskie wybrukowane alejki pośród oleandrów, klimatyczne placyki w cieniu wysokich cyprysów i sosen… W takiej wyjątkowej, ekskluzywnej scenerii odpoczywają goście luksusowego resortu Aman Sveti Stefan. Gościli tu m.in.: Marilyn Monroe, Sophia Loren, Kirk Douglas czy Claudia Schiffer. Goście mieszkają w średniowiecznych domkach, które są luksusowo wyposażone. Kto nie chciałby zamieszkać w apartamencie “Pod kwiatem pomarańczy” czy „Pod rozgwiazdą morską”?
   
 • Cetinje – dawna stolica Królestwa Montenegro. Znajdują się tu ortodoksyjne monastyry. W jednym z nich czczona jest relikwia ręki św. Jana Chrzciciela, będąca niegdyś własnością zakonu rycerskiego joannitów. Tutaj znajdziemy też dawne siedziby zagranicznych poselstw za czasów monarchii. Miasto to ukryte jest w krasowej dolinie w górach Lovćen.


MACEDONIA PÓŁNOCNA – niewielkie państwo położone niemal dokładnie w środku Półwyspu Bałkańskiego. Rzadko bywa głównym celem turystów, ale z roku na rok to się zmienia. Miłośnicy ludowej kultury i ciekawych zabytków, ci, którzy szukają urokliwych zakątków, a przede wszystkim pasjonaci górskich wycieczek, powinni koniecznie odwiedzić ten kraj. Tutejszą kuchnię uważa się za jedną z lepszych w regionie, a miejscowe wino doceniają nawet najwięksi smakosze. Macedonia coraz bardziej zyskuje na popularności!

NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA W MACEDONII:

 • Ochryda i Jezioro Ochrydzkie – to miasteczko, to perła Macedonii, a wraz z Jeziorem Ochrydzkim wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Ochrydzka starówka, która pamięta czasy rzymskie i bizantyjskie (teatr antyczny i piękne mozaiki), słynie również z pięknych średniowiecznych cerkwi. Co do Jeziora Ochrydzkiego to liczne badania wskazują, że to najczystsze jezioro w Europie, jedno z najstarszych na świecie (liczy sobie 4 miliony lat) i jedno z najgłębszych w tej części naszego kontynentu (w najgłębszym miejscu sięga 288 m)
   
 • Kanion Matka – zachwyca obłędnie turkusową wodą, spokojem (w sezonie z pewnością jest bardziej tłoczno), majestatyzmem, jasnymi skała wchodzącymi niemal pionowo do wody. Po kanionie można pływać łódkami i kajakami, można wędrować wzdłuż niego albo wybrać się na trekking po licznych szlakach otaczających kanion.
   
 • Skopje – to jedna z bardziej nieoczywistych i zaskakujących, europejskich stolic. Mówi się, że pomników jest tu więcej niż drzew. Sporą atrakcją miasta jest kamienny most, który dzieli stolicę na dwie części: tradycyjną oraz nowoczesną. Pierwsza z nich to ogromny bazar. Druga część miasta pełna jest wielkich pomników, które stylizowane są na antyczne – w dosłownym tego słowa znaczeniu, gdyż znaczna większość tych pomników powstała już w XXI wieku. Będąc w tym mieście koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum św. Matki Teresy z Kalkuty.


ALBANIA – przez wiele lat kraj ten był całkowicie niedostępny dla turystów. Nawet dziś niektórzy myślą, że jest dziki, niedostępny, bez wygód. Najczęściej ludzie kojarzyli Albanię z bunkrami, schronami, niemiłymi ludźmi i mnóstwem starych mercedesów na ulicach. Jest w tym nieco prawdy (bunkry, mercedesy), ale coraz częściej Albania postrzegana jest przez pryzmat beztroskiego wypoczynku na przepięknych szerokich i piaszczystych plażach oraz ze względu na smaczną kuchnią. Z pewnością to kraj, który nie jest jeszcze typowym kierunkiem turystycznym, ale powoli staje się konkurencją dla swoich bałkańskich sąsiadów ze względu na egzotykę i swój wyjątkowy klimat

NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA W ALBANII:

 • Tirana – to stosunkowo młode miasto, stolica pełnego kontrastów – biedy i luksusu – kraju. Nie posiada wielu zabytków i dość widoczna jest tu spuścizna dyktatora Envera Hodży. Jednymi z największych atrakcji miasta są: Muzeum Bunk’art – otwarty do zwiedzania tajny bunkier, 12-metrowy Posąg Matka-Albania, a także Katedra Zmartwychwstania (trzeci co do wielkości kościół prawosławny w Europie) i Meczet Ethem Beja.
   
 • Durres – to jedno z najstarszych miast kraju, drugie pod względem wielkości. Tu znajduje się największy albański port. Miejsce nowoczesne, ale z długą historią! Dzięki nadmorskiemu położeniu, tutejsza kuchnia oferuje znakomite owoce morza.
   
 • Kruje – dawna legendarna stolica kraju, którą wyróżnia malownicza architektura. Najsłynniejszym zabytkiem jest tu średniowieczny zamek górujący nad miastem, otoczony z dwóch stron rozległym bazarem, który uwielbiają odwiedzający Bałkany.
   
 • Szkodra – w trakcie pielgrzymowania po albańskiej ziemi miasto to odwiedził św. Jan Paweł II. Znajduje się tu katedra, która dawniej była salą sportową, a także pomnik Matki Teresy, której rodzina pochodziła właśnie z tego albańskiego miasteczka.
   
 • Gjirokastra – nazywane „miastem tysiąca schodów”. Zbudowano je wokół istniejącego już wtedy zamku. Cały teren miasteczka to wzgórze – fundamenty jednego domu leżą często na tym samym poziomie, co dach domu stojącego po sąsiedzku. W czasach komunizmu miasto było bardzo zadbane i otrzymało nawet statut miasta-muzeum. Znajduje się tu bowiem dom, z którego pochodził albański dyktator – Enver Hodża.
   
 • Berat – tym razem „miasto tysiąca okien”, usytuowane na stoku wzgórza. To sprawia, że białe domy z ciemnobrązowymi oknami wyglądają jak jednolita tafla. Miasteczko założono już w starożytności. Widać tu liczne pamiątki historii oraz mieszankę różnych kultur – prawosławnej, jak i muzułmańskiej. Znajduje się tu też słynna bizantyjska średniowieczna twierdza.DLACZEGO WARTO WYBRAĆ SIĘ Z NAMI NA BAŁKANY? 

 • Aby zobaczyć przepiękny, jedyny w Europie południowej fiord – Bokę Kotorską.
 • Aby podziwiać najgłębszy w Europie i jeden z najgłębszych na świecie kanionów – Kanion rzeki Tara.
 • Aby odwiedzić klimatyczne miasteczka „tysiąca okien” i „tysiąca schodów” w Albanii.
 • Aby zasmakować pysznej, zróżnicowanej, wyrazistej kuchni bałkańskiej, próbując dań i smakołyków z różnych krajów tego regionu.
 • Aby odkryć niesamowite miejsca i zabytki, którymi nie zawładnęła jeszcze turystyka masowa.
 • Aby doświadczyć różnorodności kultur, zwyczajów i religii, które przenikają się wzajemnie na tym terenie.
 • Aby odpocząć i zrelaksować się na jednej z cudownych, szerokich plaż Czarnogóry czy Albanii.DLACZEGO WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z NAMI NA BAŁKANY? 
✔  oferujemy sprawdzone i ciekawe programy pielgrzymek (samolotowych i autokarowych)
✔  zapewniamy przeloty z rożnych miast w Polsce
✔  przygotowujemy oferty dla małych i dużych grup
✔  współpracujemy ze sprawdzonymi, zaufanymi miejscowymi kontrahentami i przewodnikami lokalnymi
✔  zapewniamy świadczenia na bardzo wysokim poziomie
 

PORTUGALIA | FATIMA I SANTIAGO

HISZPANIA I FRANCJA

GRECJA | SZLAKIEM ŚW. PAWŁA

MEDJUGORIE

OFERTA WAKACYJNA | LATO 2024