PORTUGALIA | FATIMA I SANTIAGO

GRECJA | HISTORIA, RELIGIA I ZORBA

GRUZJA | KOLEBKA CHRZEŚCIJAŃSTWA

LIBAN | ŚLADAMI ŚW. CHARBELA

OFERTA WAKACYJNA | LATO 2024

Portugalia

PORTUGALIA, oprócz słynnych, wspaniałych plaż i zabytków, zachwyca cudami natury, takimi jak lasy wawrzynowe, jeziora w kalderach, parki naturalne, plaże i jaskinie. Wyjątkowa różnorodność krajobrazu, niezwykła historia, wspaniała kuchnia i kosmopolityczna atmosfera to tylko niektóre z atrakcji tego pięknego kraju. 

Portugalia niezmiennie zachwyca i zaskakuje bogactwem form, barw i krajobrazów. Czarujące miasta i porty, z których wyruszały pierwsze wielkie wyprawy morskie, pobudzają wyobraźnię i inspirują do odkrywania tego, co odległe, tajemnicze i trudno dostępne.

Kraj ten także może poszczycić się najbardziej stabilnymi granicami na świecie. Na przestrzeni wieków Europa się zmieniała, a Portugalia utrzymywała ten sam status i układ granic przez wieki. To właśnie w niej, a dokładniej w Coimbrze, działa jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie. W Lizbonie znajdziesz również najstarszą księgarnię. Portugalia to także kraj sardynek, ukochanego przez wszystkich ciasteczka Pastéis de Nata, wina porto oraz ostrego sosu piri-piri. Pod kątem turystycznym ma wiele do zaoferowania. Region Algarve słynie z doskonałych kurortów wypoczynkowych, pięknych plaż i krajobrazów. Bez pamięci zakochasz się w Azorach, jak i w poprzecinanej lewadami Maderze. Portugalia to także wspaniałe, barwne i różnorodne miasta. Spacer ulicami Porto, Sintry czy Guimaraes będzie niezapomnianym doświadczeniem.

Także w Portugalii znajduje się jeden z najważniejszych ośrodków religijnych świata – Fatima! Od przeszło stu lat maleńka wioska Fatima, malowniczo położona pośród wzgórz Estremadury, przyciąga uwagę całego świata. Stąd popłynęło orędzie Maryi. W miejscu spotkań Matki Bożej z trojgiem pastuszków: Łucją, Hiacyntą i Franciszkiem, wyrosło sanktuarium, do którego zmierzają wierni z różnych stron świata. Fatima to żarliwie bijące religijne serce Portugalii, niewielkiego, a tak urokliwego i fascynującego kraju na zachodniej rubieży naszego kontynentu. Słońce, góry, ocean, zdumiewające pałace, bogate klasztory, wyśmienita kuchnia i cudowni Portugalczycy sprawiają, że ten kto tu zawita, zakocha się w Portugalii.


Udając się do Portugalii, jest się już o krok od hiszpańskiego Santiago de Compostela. Jego historia zaczęła się w 813 roku, kiedy to pewien pustelnik imieniem Pelagiusz zobaczył niezwykłe zjawisko – deszcz spadających gwiazd, które swym torem wskazywały wzgórze obok którego przechodził setki razy. Od razu uznał to za znak od Boga, i on, pobożny pustelnik nie mógł tego zlekceważyć. Właśnie w tym miejscu znalazł on prawdziwy skarb – marmurowy sarkofag, który okazał się miejscem spoczynku św. Jakuba. Wieść rozeszła się błyskawicznie. I już wkrótce nad grobem Apostoła Jakuba powstała imponująca katedra, a mała osada rozrosła się w tętniące życiem miasto. 
 ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PROGRAMAMI PIELGRZYMEK DO PORTUGALII:

  NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA W PORTUGALII:

 • Lizbona – stolica Portugalii i bez wątpienia jedno z najciekawszych miast Europy. Choć dziś nie jest to już spokojny port, ale tętniące życiem, nowoczesne i barwne miasto, to jedno pozostaje niezmienne – niezaprzeczalny czar Lizbony. Stolica przyciąga turystów niczym magnes wspaniałą kuchnią, kosmopolitycznym charakterem i bogatą historią, której ślady można tropić od XII-wiecznego mauretańskiego zamku, przez wspaniały XVI-wieczny klasztor manueliński, po XVIII-wieczne kamienice. Lizbona to "Brama do Atlantyku", a także druga najstarsza stolica Europy (po Atenach), dom wielkich odkrywców jak Magellan i Vasco Da Gama, miasto przepełnione wspaniałą architekturą i mnóstwem ciekawych atrakcji – Klasztor Hieronimitów, Torre de Belém, niesamowite oceanarium, to tylko niektóre z nich. Blisko miasta znajduje się wiele pięknych piaszczystych plaż.
   
 • Porto – to tętniące życiem, fascynujące miasto, w którym nie można się nudzić. Ojczyzna Henryka Żeglarza i stolica rebeliantów do dziś uwodzi atmosferą miasta niepokornego, kosmopolitycznego i otwartego, jak port, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Miasto położone na wzgórzach, nad Oceanem Atlantyckim, gdzie budynki przykuwają uwagę mieniącą się czerwienią dachówek. Porto to drugie co do wielkości miasto Portugalii i przemysłowo-handlowe centrum tego kraju. Urzeka zarówno pięknem starówki (wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) z niezwykle bogatym wystrojem katedry, jak i nowoczesną architekturą, galeriami sztuki oraz licznymi winiarniami, zlokalizowanymi w Vila Nova de Gaia.
   
 • Coimbra –  była pierwszą stolicą Portugalii i przez stulecia rezydencją portugalskich królów. Z Coimbry i okolic wywodzi się aż sześciu monarchów Portugalii. Obecnie, Coimbra to trzecie co do wielkości miasto tego kraju, kojarzone przede wszystkim ze studentami oraz Universidade de Coimbra – najstarszą i najbardziej prestiżową uczelnią w Portugalii. Prawdziwą perłą tego miasta jest biblioteka uniwersytecka, ufundowana na początku XVII wieku przez króla Joao V. Całe jej wnętrze, od regałów po drabiny, ozdobiono złotem, a tutejszy księgozbiór jest jednym z najbardziej imponujących w tej części Europy
   
 • Sintra –  położona jest ok. 30 km na północny-zachód od Lizbony. Miejscowość uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Portugalii. Ze względu na liczne zabytki została wpisana na listę UNESCO. Zwiedzanie warto zacząć od średniowiecznego Zamku Maurów, położonego na szczycie wzgórza. Nad miastem góruje również baśniowy Pałac Pena z XIX wieku. Jedni uznają go za najdoskonalszy obiekt romantyzmu, inni za kwintesencję kiczu.
   
 • Braga –  to jedno z najstarszych miast Portugalii oraz najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. To także bardzo ważny ośrodek religijny w kraju. Warto zwrócić więc uwagę na liczne budowle sakralne, m.in. katedrę z 1070 roku oraz Kaplicę Królewską z XIV wieku.
   
 • Fatima –  jest jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego, do którego co roku przybywają miliony pielgrzymów z całego świata. Niezwykłe wrażenie wywiera zwłaszcza wieczorna procesja ze świecami. Z miejscem tym związane są objawienia Matka Bożej, która od 13 maja 1917 roku ukazywała się trójce małych pastuszków. Objawienia trwały przez 5 miesięcy, a zakończyły się prośbą o wybudowanie w tym miejscu kaplicy. Prośbę spełniono i dziś można tu podziwiać piękne sanktuarium. Wysmukła, biała świątynia góruje nad ogromnym placem. W świątyni, dokładnie w miejscu, w którym ukazała się Matka Boża, wystawioną przeszkloną Kaplicę Objawień z figurką Maryi. W jej koronie umieszczono kulę, która trafiła Jana Pawła II podczas zamachu w 1981 roku. W kaplicach sanktuarium znajdują się też groby dwójki dzieci, które doświadczyły cudu – Hiacynty i Franciszka.
   
 • Cabo de Roca –  to przylądek w obrębie Parku Naturalnego Sintra-Cascais i jednocześnie najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentu europejskiego. Wrażenie robią strome klify, sięgające ponad 100 metrów wysokości. Znajduje się tu także niezwykła latarnia morska.
   
 • Madera –  córka ognia zrodzona z wulkanicznej lawy, gdzie majestatyczne klify i wiecznie zielone lasy wawrzynowe tworzą zapierający dech w piersiach pejzaż. Pełno tu kolorowych kwiatów, pnącz i krajobrazów obfitujących w urwiska i wodospady. Madera leży ok. 500 km od wybrzeża Afryki i prawie drugie tyle od Europy.
   
 • Algarve –  to region, gdzie imponujące klify osłaniają piękne, piaszczyste plaże, morze ma kolor królewskiego turkusu, a niewielkie, rybackie miasteczka zachwycają barwami i wspaniałą atmosferą gościnności. W Algarve każdy znajdzie coś dla siebie – plaże, gdzie można kąpać się w promieniach słońca, wysokie, idealne dla surferów fale, tętniące życiem kluby nocne oraz historyczne miasteczka. Algarve jest najbardziej wysuniętym na południe obszarem Starego Kontynentu, a co za tym idzie, jednym z najbardziej słonecznych obszarów Europy. Ze swoimi skalistymi wybrzeżami i długimi, piaszczystymi plażami Oceanu Atlantyckiego stanowi raj dla miłośników błogiego wypoczynku. Najpopularniejsza wśród turystów jest słynna, ponad 2-kilometrowa Praia da Rocha, urozmaicona łukami skalnymi.
   
 • Azory – dzika, nie skażona obecnością człowieka przyroda to charakterystyczna cecha Azorów. Wyspy tego archipelagu powstały w wyniku erupcji podmorskich wulkanów, stąd też ich krajobraz obfituje w liczne korytarze wulkaniczne, kaldery i kratery, oraz bujną roślinność, w tym m.in. wszechobecną tam, niebieską hortensję. Azory zostały uznane za jedno z najlepszych miejsc do obserwacji wielorybów. To archipelag 9 wysp wulkanicznych na Atlantyku. Azory są jedynym z najbardziej zielonych zakątków w Europie, a według niektórych – nawet na świecie. DLACZEGO WARTO WYBRAĆ SIĘ Z NAMI DO PORTUGALII? 

 • Aby nawiedzić jedno z najpiękniejszych i najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie.
 • Aby doświadczyć niepowtarzalnej kultury i zobaczyć te niezwykłe, wyjątkowe zabytki.
 • Aby zakosztować odpoczynku na jednej z przepięknych piaszczystych plaż.
 • Aby poczuć klimat starej Lizbony spacerując po zachwycających uliczkach Alfamy.
 • Aby spróbować tradycyjnej kuchni, słynącej z najświeższych ryb i owoców morza oraz delektować się lampką wina w malowniczo położonej winnicy w dolinie rzeki Douro.
 • Aby zanurzyć się w rytmach zmysłowego fado.DLACZEGO WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z NAMI DO PORTUGALII? 
✔  oferujemy sprawdzone i ciekawe programy pielgrzymek
✔  przygotowujemy oferty dla małych i dużych grup, a także oferty szyte na miarę
✔  współpracujemy ze sprawdzonym kontrahentem lokalnym i doświadczonymi przewodnikami
✔  zapewniamy świadczenia na bardzo dobrym poziomie
 

PORTUGALIA | FATIMA I SANTIAGO

GRECJA | HISTORIA, RELIGIA I ZORBA

GRUZJA | KOLEBKA CHRZEŚCIJAŃSTWA

LIBAN | ŚLADAMI ŚW. CHARBELA

OFERTA WAKACYJNA | LATO 2024