PORTUGALIA | FATIMA I SANTIAGO

GRECJA | HISTORIA, RELIGIA I ZORBA

GRUZJA | KOLEBKA CHRZEŚCIJAŃSTWA

LIBAN | ŚLADAMI ŚW. CHARBELA

OFERTA WAKACYJNA | LATO 2024

Oferta: Beatyfikacja Pauliny Jaricot

Zapraszamy do pielgrzymowania z naszym biurem na uroczystości beatyfikacyjne Pauliny Jaricot – założycielki Żywego Różańca, które odbędą się w Lyonie 22 maja 2022 roku. Oprócz najważniejszego punktu pielgrzymki jakim jest uroczystość beatyfikacyjna w Lyonie, nawiedzimy również miejsca związane z życiem i działalnością innych świętych kościoła katolickiego. Będzie to Paray-le-Monial związane z Małgorzatą Alacoque, Ars – miejsce posługi „Biednego Proboszcza”, czyli Jana Marii Vianney, czy też wizyta na La Salette, w miejscu objawień Płaczącej Madonny.

Paulina Jaricot urodziła się 22 lipca 1799 roku w Lyonie, we Francji. Była córką bogatego przemysłowca. W swojej rodzinie otrzymała bardzo staranne wychowanie religijne. W wieku 17 lat podjęła decyzję, że odtąd chce służyć Bogu. Złożyła prywatny ślub czystości.  Po tym czasie zaczęła odwiedzać biedne lyońskie rodziny, rozdając im jałmużnę. Gorąco kochała Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Wraz z gronem innych dziewcząt w swoim wieku założyła Stowarzyszenie Wynagrodzicielek Najświętszego Serca Pana Jezusa, każdego dnia adorowały Jezusa Eucharystycznego.

Dzięki swojemu bratu, który w Seminarium w Paryżu przygotowywał się do pracy misyjnej w Chinach, dowiedziała się jak dramatyczna sytuacja panuje w tym kraju i jaka jest ogromna potrzeba misji w tym rejonie. Szukała więc sposobu rozbudzenia wśród katolików entuzjazmu dla wspomagania misji. Utworzyła koła, w które chętnie zaangażowały się robotnice zakładu przemysłowego, odkładając drobne sumy z tygodniowych zarobków. Z dziesiątek kół wyłaniały się nowe koła i rosły w setki, tworząc fundusz na działalność misyjną Kościoła i rozkrzewianie wiary. Kiedy Paulina Jaricot miała 23 lata, jej dzieło, już w pełnym rozkwicie, przeszło pod zarząd Specjalnej Rady i wówczas podjęła inną, duchową formę wspierania swojego Dzieła. Otoczyła je modlitwą różańcową. W ten sposób powstał Żywy Różaniec

Paulina Jaricot zmarła 9 stycznia 1862 roku. Założone przez nią Dzieło Rozkrzewiania Wiary już po trzech latach liczyło 2 tys. członków. Od 1922 roku ma ono status Dzieł Papieskich. Obecnie jest w ponad 140 krajach całego świata. Natomiast koła Żywego Różańca po kilku latach swojej działalności liczyły już ponad milion uczestników. Choć Paulina Jaricot uważała, że jest tylko „zapałką wzniecającą ogień”, nie zdawała sobie sprawy, że stała się założycielką jednego z największych misyjnych dzieł w Kościele.

PORTUGALIA | FATIMA I SANTIAGO

GRECJA | HISTORIA, RELIGIA I ZORBA

GRUZJA | KOLEBKA CHRZEŚCIJAŃSTWA

LIBAN | ŚLADAMI ŚW. CHARBELA

OFERTA WAKACYJNA | LATO 2024