PORTUGALIA | FATIMA I SANTIAGO

GRECJA | HISTORIA, RELIGIA I ZORBA

GRUZJA | KOLEBKA CHRZEŚCIJAŃSTWA

LIBAN | ŚLADAMI ŚW. CHARBELA

OFERTA WAKACYJNA | LATO 2024

Gietrzwałd


 
 

NOCLEGI GIETRZWAŁD – MIEJSCE, KTÓRE TRZEBA ODWIEDZIĆ
Znajdujący się na Warmii Gietrzwałd wcale nie potrzebuje większej promocji. Ogromna ilość osób doskonale zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że mieści się tam Sanktuarium Maryjne. Miejscowość została założona w 1352 roku. W XIX wieku używało się w niej gwary warmińskiej. Pewne osłabienie tej tendencji pojawiło się w drugiej połowie XIX wieku, do czego doprowadziła między innymi przymusowa germanizacja. Ruch polski na Warmii ponownie zaczął wzmacniać się dzięki słynnym objawieniom w Gietrzwałdzie. Miejscowość ta stanowiła jeden z najważniejszych ośrodków polskości na Warmii. Dzisiejszy Gietrzwałd jest stolicą gminy. Przechodzi przez nią szlak św. Jakuba oraz znajduje się 12 jezior. Gietrzwałd położony jest w połowie drogi między Ostródą oraz Olsztynem. Noclegi w Gietrzwałdzie mogą być doskonałym pomysłem na interesujące spędzenie czasu wolnego. Można bowiem skorzystać z uroków okolicy oraz zapoznać się z niecodzienną historią tego miejsca. Choć w miejscowości zamieszkuje jedynie około 600 osób, nie przeszkadza to w przyciąganiu każdego roku ogromnej ilości turystów. Warto zatem wybrać się tam wraz z całą rodziną.

HISTORIA OBJAWIEŃ NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
Gietrzwałd zyskał swoją sławę głównie dzięki Objawieniom Matki Bożej. Trwały one w okresie od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Matka Boża objawiała się dwóm wizjonerkom, do których zaliczały się Justyna Szafryńska, a także Barbara Samulowska. Istotnym faktem jest również to, że Matka Boża przemówiła do nich w języku polskim. Są to jedyne objawienia, które miały miejsce na ziemiach polskich i zostały uznane przez Kościół. Bez wątpienia wpłynęło to w znaczący sposób zarówno na wzmocnienie wiary w Boga, jak i wiary w odrodzenie Polski, w czasach walki z katolicyzmem oraz polskością. Kościół zawsze podchodził do objawień z dość dużą ostrożnością. Po wnikliwym zbadaniu wydarzeń w Gietrzwałdzie, nie dało się jednak wykluczyć ich nadprzyrodzonego charakteru. Wydarzenia wstrząsnęły życiem lokalnej społeczności oraz całej Warmii. Z uwagi na dość trudne położenie ludności polskiej, zostały one potraktowane jako ważny znak.


SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ W GIETRZWAŁDZIE
Sanktuarium w Gietrzwałdzie należy do jednego z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych na terenie naszego kraju. Każdego roku odwiedza je nawet milion pielgrzymów. Jego historia sięga XV wieku, kiedy to postawiony został kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia swój obecny kształt przybrała bezpośrednio po objawieniach. W późniejszym okresie kościół otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Przedstawia on Maryję, która okryta została w ciemnoniebieski płaszcz oraz trzyma w swojej dłoni Jezusa ubranego w czerwoną suknię. Sanktuarium od czasu zakończenia wojny w 1945 roku, jest zarządzane przez Zakon Kanoników Regularnych Laterańskich W skład Sanktuarium znajdującego się w Gietrzwałdzie, wchodzi Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, kaplica wotywna św. Józefa, która to została wzniesiona po objawieniach w roku 1877, a także kapliczki pochodzące z XIX i XX wieku. Bazylika usytuowana została na wzniesieniu w centrum wsi i otoczona za pomocą kamiennego muru. We wnętrzu kaplicy znajduje się ołtarz neogotycki. Jednocześnie Sanktuarium w Gietrzwałdzie skupia również 7 kapliczek, pochodzących w większości z XIX wieku. Te dwukondygnacyjne obiekty sakralne wzniesione zostały z cegły oraz opisane na planie kwadratu. Gietrzwałd to wyjątkowe Sanktuarium, które warto odwiedzić, wykorzystując komfortowe noclegi.

GIETRZWAŁD – DLACZEGO WARTO TU PRZYJECHAĆ?
Choć Gietrzwałd jest niewielką miejscowością, cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Większość osób przybywa tutaj do Sanktuarium – Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. To właśnie od Bazyliki dobrze jest rozpocząć zwiedzanie miejscowości. Warto także odwiedzić pobłogosławione źródełko, z którego pielgrzymi piją wodę. Według historycznych informacji, w 1877 roku Najświętsza Maryja Panna pobłogosławiła źródełko znajdujące się na ziemi parafialnej. Od tego czasu czerpie się z niego wodę, która od wielu lat przynosi liczne uzdrowienia. Woda została przeprowadzona do kamiennej studzienki, natomiast nad źródełkiem znajdują się trzy płaskorzeźby wykonane z marmuru. Ukazują one Mojżesza, który dotyka laską skałę oraz Izraelitów pijących wodę na pustyni. Woda jest bardzo smaczna, a także zimna i krystaliczna. Dlatego też z całą pewnością warto z niej skorzystać podczas pobytu w okolicy.
 
Poleca się dotrzeć również do Kalwarii Gietrzwałdzkiej. Na trasie rozpościera się przepiękny widok zarówno na miejscowość, jak i okoliczne jeziora oraz lasy. Odwiedzić można także cmentarz z grobami Samulowskich. Zostali na nich pochowani rodzice Barbary Samulowskiej. Niezwykle interesującym miejscem jest także Warmińska Chałupa, w której między innymi można zapoznać się ze sprzętem, z jakiego w swoim codziennym życiu korzystali Warmiacy. To spory kawałek interesującej historii. Odkryjemy chociażby to, w jaki sposób mieszkali lub uczyli się. To również dobry moment na nabycie nowych umiejętności. Miejsce pozwala także samemu nauczyć się kilku słów w warmińskiej gwarze. Gietrzwałd to wspaniałe miejsce dla turystów oraz pielgrzymów. Można w nim odkryć mnóstwo fascynujących rzeczy. Noclegi w miejscowości Gietrzwałd pozwolą w pełni cieszyć się wszystkimi atrakcjami i zabytkami jakie czekają nas na miejscu.HOTEL GIETRZWAŁD
Hotel w miejscowości Gietrzwałd, daje możliwość pełnego zapoznania się z historią tego miejsca i odbycie rekolekcji. Warto skorzystać z takiej możliwości. Rekolekcje są bowiem zupełnie innym sposobem obcowania z Bogiem. Wielu osobom pomagają odszukać samego siebie lub też wyjść z duchowego kryzysu. Dom Rekolekcyjny Gietrzwałd daje doskonałe warunki do głębszego poznania Boga. Niestety w codziennym życiu coraz rzadziej znajduje się czas na przeanalizowanie ważnych kwestii dotyczących siebie, rodziny lub wiary. Rekolekcje są wobec tego doskonałym czasem na to, by odrobinę ochłonąć, oddać się refleksji, móc poświęcić więcej czasu swojej rodzinie i modlitwie. Rekolekcje w miejscowości Gietrzwałd będą dla każdej osoby wyjątkowym przeżyciem. To bowiem właśnie to miejsce jest jednym z 12 na świecie i jedynym w Polsce, gdzie objawienia zostały zatwierdzone przez Kościół. Trudno wobec tego znaleźć lepszą lokalizację.

Pobyt w miejscowości Gietrzwałd może być bardzo komfortowy. Wystarczy skorzystać z odpowiedniej bazy noclegowej. Hotel pod Olsztynem Domus Mariae, gwarantuje swoim klientom wysoką jakość świadczonych przez siebie usług. Goście liczyć mogą na 70 miejsc noclegowych, które dostępne są dla nich w pokojach 1, 2, 3 lub 4-osobowych. Na miejscu znaleźć można również profesjonalną salę konferencyjną, a także duży ogród do komfortowego wypoczynku, na którym znalazło się również miejsce do grillowania. Dodatkowo skorzysta się tutaj także z wyżywienia indywidualnego i grupowego oraz przytulnej kawiarni, będącej miejscem spotkań wszystkich pielgrzymów przebywających na terenie hotelu. Pokoje w hotelu Domus Mariae Gietrzwałd posiadają wszystkie niezbędne do wypoczynku udogodnienia. Są również bardzo wygodne, sprzyjają regeneracji i odprężeniu. Na terenie hotelu znajduje się również sklepik.

Restauracja Gietrzwałd stanowi miejsce, gdzie wszyscy pielgrzymi będą mogli posilić się przed wyruszeniem w dalszą drogę. W miejscowości znaleźć można wiele ciekawych propozycji, w których skosztuje się pysznego jedzenia z bogatą historią. Gietrzwałd jest więc bardzo dobrym wyborem dla tych, którzy oczekują duchowego oczyszczenia, pragną spędzić miło czas w gronie swojej rodziny lub znajomych oraz chcą odwiedzić interesujące miejsca, znajdujące się w pięknych okolicznościach przyrody. Warto więc zdecydować się właśnie na podróż w to miejsce. W końcu nie bez powodu Gietrzwałd odwiedzany jest przez ogromną liczbę turystów i pielgrzymów. Już dziś serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty Domus Mariae. Jesteśmy przekonani, że wysoka jakość świadczonych przez nas usług spotka się z pozytywnym odbiorem wszystkich odwiedzających nas gości. Hotel położony jest w świetnej lokalizacji i stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania całej okolicy. Gwarantujemy pełne zadowolenie!


KONTAKT:
ul. Klasztorna 2, 11-036 Gietrzwałd
tel. +48 89 512 32 66
e-mail: biuro@domusmariae.eu

 

PORTUGALIA | FATIMA I SANTIAGO

GRECJA | HISTORIA, RELIGIA I ZORBA

GRUZJA | KOLEBKA CHRZEŚCIJAŃSTWA

LIBAN | ŚLADAMI ŚW. CHARBELA

OFERTA WAKACYJNA | LATO 2024